Kredi Sicil Affı Başvurusu Nasıl Yapılır?

yorumsuz
847 gösterim

Yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 6 ay boyunca geçerli olacak kredi sicil affı, birçok kişinin olumlu şeklilde hizmet alması ve bunu da etrafındaki bireylere izah etmesinin ardından, daha fazla ilgi uyandıran bir durum olmuştur. Şuan bakıldığı zaman, ilk dönemlerde böyle bir affın mümkün olmayacağını düşünen kişilerin bile, banka sicil affından faydalanmak için nasıl başvuru yapacağını araştırdığı görülmektedir.

Kredi sicil affı başvurusu yapmak isteyen kişilerin burada karşılarına genellikle banka şubelerine gitmeleri gerektiği çıkacaktır. Bu bilgi tamamen doğrudur. Fakat, sınırlı bir süre için geçerli olan bu aftan başvuru yapmadan önce hangi koşullarda faydalanabileceğinizi araştırmanız gerekmektedir.

İlk olarak kredi sicil affı başvurusu yapacak olan kişilerin, bu af için belirlenen iki temel şarttan birisini taşıyor olup olmadığına bakması gerekecektir. Bu şartlara baktığımız zaman, ilk olarak banka sicilini olumsuz yönde etkilemiş olan borçların bankaya ödenmiş olması gelmektedir. Eğer bu şart tamamlanamıyorsa, bu durumda ikinci şarta bakabilirsiniz.

Kredi sicil affı için sunulan ikinci şartta, banka sicilini olumsuz etkileyen borcun ödenememesi durumunda, banka ile anlaşma sağlanarak bu borcun yapılandırılması gerektiği belirtilmektedir. Yani, söz konusu borcu ödeyecek durumda değilseniz bile, bankaya yapılandırma işlemi için başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Bundan sonraki süreçte ise başvurunuz için neler yapmanız gerektiğine ya da sizlerden herhangi bir belge istenip istenmediğine bakmanız gerekmektedir.

Kredi sicil affı başvurusu, en başta da belirttiğimiz gibi bankalara doğrudan yapılacak başvurunun ardından işleme alınacaktır. Bunun için hangi bankada size problem yaşatan borcunuz varsa, o bankaya kimliğinizi yanınıza alarak başvuruda bulunmalısınız. Başvuru yapacağınız bankaya gitmeden önce, eğer farklı bankalara borcunuz var ve bu borçların birden fazlası sizin banka sicilinize olumsuz yönde etki yapıyorsa, bu durumda kredi borç transferi işlemleri için uygun bir banka seçmeniz gerekecektir.

Bu işlemlerin ardından, banka görevlisi ile yapacağınız görüşmenin ardından sizden bir dilekçe örneği yazmanız istenecektir. Bu dilekçede, söz konusu borcunuzun ödendiği ya da yapılandırıldığını belirtmeli, sonrasında da kredi sicilinizin söz konusu aftan faydalanılarak temizlenmesini talep ettiğini yazmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın