Banka Kredi Red Nedeni 9

yorumsuz
297 gösterim

Bankalar son dönemlerde hazırlamış oldukları kredi paketleri için başvuruda bulunacak vatandaşlarımıza, doğrudan hizmet sunabilmek amacıyla internet üzerinden anında hizmet sunmaktadır. Bu doğrultuda kişilerin cep telefonlarından kısa mesaj göndermeleri ya da bankaların internet siteleri, internet bankacılığı hizmetleri ya da mobil banka uygulamalarını kullanmaları yeterli olmaktadır.

Fakat, buralardan yapılacak olan işlemler, doğrudan kredi notu ve banka sicil sorgulamalarına göre çözümlendirildiğinden dolayı, her bireyin başvurusuna olumlu yanıt alamadığı bilinmektedir. Başvuru sonuçlarının çeşitli kodlar ile kişilere iletildiğini göz önünde bulundurursak, ilk olarak kredi red nedeni 9 hakkında bilgi vermemiz gerekecektir.

Kredi red nedeni 9 şeklinde bir not düşülen kısa mesaj aldığınız zaman, bankaya yaptığınız kredi başvurunuzun olumsuz sonuçlanmasının nedeninin kredi notunuz olduğunu anlamalısınız. Eğer kredi notunuz tam sınır seviyesinde bulunuyorsa ya da Türkiye ortalamasının da altında kalıyorsa, böyle bir red nedeni ile karşılaşmanız muhtemeldir. Buna ek olarak, yapılan bazı başvurularda, miktara göre de bu kodun kişilerin karşısına çıktığı bilinmektedir.

Örnek verecek olursak, 1350 kredi notu bulunan bir vatandaşımız 5 bin liralık yaptığı ihtiyaç kredisi başvurusuna onay alırken, 50 bin liralık yaptığını ihtiyaç kredisi başvurusuna red 009 gibi bir yanıt alabilmektedir. Bundan dolayı, kredi notu sorgulamanızı yaptıktan sonra başvurunuzu yapmanız, başvurularınızda da miktarı kredi notunuza göre belirlemeniz oldukça önemlidir.

Eğer yaptığınız başvuruya yanıt olarak kredi red nedeni 9 cevabı gelmişse, bu durumda kredi notunuzu yükseltmek ve sonrasında tekrar bir başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Bunun için uygulayacağınız yöntemleri de şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Kredi notunuzun yükselmesi için en temel durum borçlarınızın ödeniyor olmasıdır. Bundan dolayı kullandığınız kredi kartınız ve varsa kredinizin ödemelerini gününü geçirmeden ve eksiksiz yapmalısınız.
  2. Kredi kartı ödemeleri sırasında, sadece asgari miktarları değil, bankanın talep ettiği dönem borçlarını baz alarak ödeme yapın.
  3. Bankalarda kullanmadığınız vadesiz mevduat hesaplarınızı kapattırın.
  4. Findeks sisteminde herhangi bir banka sicil bozukluğunun olup olmadığına bakın.

Düzenli borç ödeme işlemi yaparak kredi red nedeni olarak gösterilen kredi notunuzu bu yöntemler ile birkaç ay içerisinde yükseltmeye başlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın