Kredi Sicil Affından Faydalanan Kredi Kartı Alabilir Mi?

yorumsuz
311 gösterim

Son dönemlerde gündemi bir hayli meşgul eden kredi sicil affı, nihayet olumlu sonuçları ile anılmaya başlamış durumdadır. Şubat ayında gündeme gelen bu aftan faydalanan ilk kişiler, bazı sosyal medya hesapları ya da bulundukları ortamdaki bireylere, yapmış oldukları kredi kartı veya kredi başvurularına olumlu yanıt almaya başladıkları hakkında açıklamalarda bulunmuşturlar.

Öncelikle bilinmelidir ki, söz konusu olan sicil affı, tamamen yasal bir şekilde uygulanmakta ve kişilerin bu işlemden faydalanabilmeleri için herhangi bir zahmete veya maliyete katlanmalarına gerek yoktur. Yalnızca banka şubelerinden bu sicil affı için başvuru yapılması ve belirlenmiş olan şartların da karşılanıyor olması, yeterli olacaktır.

Kredi sicil affı için başvuru yapan kişiler, ertesi gün bir kredi kartı başvurusu yaptıklarında, elbette başvurularına olumlu yanıt alamayacaktır. Çünkü, bankacılık işlemlerinin neredeyse tamamı, Kredi Kayıt Bürosu ve Findeks kayıtları baz alınarak sunulmaktadır. Sizlerin başvurusu doğrudan bankaya iletilmiş olsa bile, şartları taşıyıp taşımadığınız, borcunuzu ödediğiniz ya da yapılandırıp yapılandırmadığınız gibi durumlar baştan aşağı incelenecektir.

Binlerce kişinin gün içerisinde başvuru yaptığı düşünülürse, aynı gün içinde bu incelemelerin yapılmasının mümkün olmadığı anlaşılacaktır. Bundan dolayı, sicil affından faydalanacak olan kişilerin yeni bir kart başvurusu yapmadan önce en az 1 ay kadar beklemesi doğru olacaktır. Çünkü Findeks sistemi üzerindeki zorunlu güncellemeler, 28 günde bir yapılmaktadır.

Findeks sisteminde kaydınızın güncellenmesi ile birlikte, Risk Raporunuzda herhangi bir ceza ya da takip süreci görünmüyorsa, bu durumda başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesi için herhangi bir neden yoktur. Tabiki başvurunuzun olumlu sonuçlanması için şartları da taşımanız gerekmektedir. Kredi sicil affı sonrasında yeni bir kredi kartı başvurusunda bulunacak olan kişiler, gelir belgelerini ve kimliklerini de alarak, banka şubelerinden birisine gitmeli ve başvrularını bu şekilde gerçekleştirmelidirler.

Ancak bu şekilde kredi kartı alabilmeleri mümkün olacaktır. Son olarak, kişilerin Findeks güncellemelerine erişebilmeleri için, bilinen bir yöntem olan Findeks Risk Raporu sorgulaması yapması gerekecektir. Bunun için de bankaların internet bankacılığı, Findeks sitesi ya da operatör şirketlerinin sunduğu SMS ile sorgulama yöntemlerine başvurmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın