Banka Kredi Sicili Sorgulama

1 yorum
2.490 gösterim

Ülkemizde bankacılık sektöründe yaşanan problemlerin giderek azalmasını sağlayan banka sicil sorgulamaları, hem bankalardan işlem almak için başvuru yapıldığında şube görevlileri tarafından hem de bireylerin kendilerinin sorgulamaları ile gerçekleştirilmektedir.

Tamamen kişilerin kendi davranışlarına göre belirlenen banka sicilleri, alınan hizmetlerin ödeme zamanları geldiğinde ödeme yapılıp yapılmadığı ya da düzensiz ödemelerin tekrar sürelerine bağlı olarak değişik kat sayılar ile hesaplanmaktadır. Banka sicili sorgulama işlemleri için ise, bireysel kullanıcıların kullanabilecekleri farklı yöntemler bulunmaktadır. Bunlardan ilki, Kredi Kayıt Bürosu tarafından desteklenerek oluşturulan Findeks sistemidir.

Findeks, banka sicili sorgulama işlemlerine ek olarak, kişilerin geçmiş beş yıla kadar olan hesap dökümlerini, banka sicilleri ve ödeme durumlarına bağlı olarak belirlenen kredi notlarını açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Belirli ücretler ile yapılacak olan sorgulama işlemlerinde, 2017 yılı için uygun görülen sorgulama ücreti, 9 Türk Lirası olarak kayıtlara geçmiştir.

Buna ek olarak, bankaların oluşturduğu internet bankacılığı ve mobil bankacılık uygulamaları sayesinde de kredi sicili sorgulaması mümkündür. Bu yöntem ile yapılacak olan sorgulama işlemlerinde ise doğrudan Findeks kayıtlarına erişilmektedir. Bundan dolayı her iki yöntemle de en kesin bilgileri öğrenebilirsiniz.

Banka Sicili Ücretsiz Sorgulama

Banka sicili sorgulama işlemleri için Findeks kayıtlarını baz almak istiyorsanız, ne yazık ki ücretsiz sorgulama yapmanız mümkün değildir. Fakat, Findeks sisteminden daha önce sorgulama yapmamışsanız ya da ödeme işlemini BKM Express aracılığı ile yapmamışsanız, bir sefer geçerli olacak şekilde 1 Türk Lirası’na sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bunun için Findeks sistemine giriş yaparak TC kimlik numaranız ile birlikte üye olmanız, üye panelinden yapacağınız sorgulama işlemlerinde ise, ödeme işlemini tamamen BKM Express aracılığı ile yapmanız gerekmektedir. BKM Express’in internet adresine giriş yapıp hesap oluşturduktan sonra da, 1 Türk Lirası karşılığında sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Eğer Findeks üzerinden düzenli olarak sorgulama yapılırsa, geçmiş döneme ait kredi notu ve banka sicili sorgulama sonucunuzu listeleyebilirsiniz. Bu sayede, kredi notunuzu yükseltmek ya da banka sicilinizi düzeltmek için attığınız adımların ne kadar doğru olduğunu görebilir, farklı yöntemler geliştirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Banka Kredi Sicili Sorgulama (1 Yorum)