Kredi Sicil Affı Nedir?

yorumsuz
333 gösterim

Geçtiğimiz yıllarda da gündeme gelmiş olan kredi sicil affı, tamamen bankacılık ve finans sektöründeki faaliyetlerinin düzene konulması amacı ile yürürlüğe konulmaktadır. Sicil affının içeriğine geçmeden önce, neden bu şekilde bir affın gündeme geldiğine bakacak olursak; karşımıza ilk olarak bireylerin finansal yaşamlarında özellikle bankalar ile yaşadıkları problemleri görebiliriz.

Kimi zaman bankalardan alınmış olan tüketici finansmanları kimi zamanlarda ise ödenemeyecek kadar çok borcu olan kredi kartları, kişilerin sicillerinde olumsuz etki yapmaktadır. Tek seferlik bir ödeyememe durumunda kendisini göstermese bile 90 günlük yani 3 aylık ödenmeyen bir borç olduğunda, bankalar tarafından kişilere yaptırımlar başlayacaktır. Ödenmeyen borçlardan dolayı bankanın uyguladığı yaptırımların başında ise, kara liste durumu gelmektedir.

Kara listelerde kendisine ait bir dosya bulunan kişiler, hem borçlarını ödeyemediklerinden dolayı bankadan ve avukattan sürekli telefon alacak hem de bundan sonraki dönemlerde herhangi bir ihtiyacı için kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunduğu zaman, bankalardan olumlu yanıt alamayacaktır. Bankaların verecekleri olumsuz yanıtlar, bankaya gelir belgesi sunulması hatta kefil ve teminat gösterilmesi durumlarında bile değişmeyecektir.

Bu yüzden, son dönemlerde finansal yaşamda artan sorunlardan dolayı özellikle ticari kesim olumsuz yönde etkilenmekte ve hem işlerini büyütememekte hem de ekonomik açıdan zor anlar yaşamaktadır. Kredi sicil affı tam da bu sorunun ortadan kaldırılması adına geliştirilmiştir. Kişilerin finansal yaşamda tekrar etkili olabilmesi için çıkarılan bu af, Şubat ayı itibari ile Resmi Gazete’de yayınlandı ve tamamen resmi bir şekilde yürürlüğe girdi.

Kredi sicil affı konusunda, kişilerin ilk etapta banka sicillerini incelemeleri gerekmektedir. Bunun için herhangi bir bankaya ya da kuruma gidilmesine gerek yoktur. İnternete giriş yaptığınız herhangi bir ortamdan Findeks’in internet adresini ziyaret ederek, burada hem kredi notunuzu hem de banka siciliniz ile ilgili tüm detayları sorgulayabilirsiniz.

Eğer Findeks Risk Raporu’nuzda, banka siciliniz ile ilgili bir olumsuzluk görülmekteyse, bu durumda doğrudan söz konusu bankaya başvurmalısınız. Banka şubelerinde dilekçe ya da bire bir başvuru sonrasında kredi sicilinizdeki cezalar kaldırılabilecek ve bundan sonra bankalardan tekrar kredi ve kredi kartı kullanabileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın