Banka Sicilinin Bozulmasının Nedenleri Nelerdir?

yorumsuz
636 gösterim

Kredi veya kredi kartı gibi hizmetler için yaptığınız başvurularda, gelir belgeniz ile başvurmanıza rağmen olumsuz bir sonuç ile karşılaşmışsanız, bunun nedeniniz banka siciliniz ile ilgili ortaya çıkan sorunlar olabilir.

Banka sicili, daha önceki günlerde almış olduğunuz banka hizmetlerini zamanında ödeyip ödemediğinizi, borç ve ödeme alışkanlıklarınıza göre de resmi bir şekilde oluşturulmuş olan kredi notunuzu kapsamaktadır. Eğer banka sicil bilgileriniz sorgulandığı zaman, borcunuzu zamanında ödemediğiniz ya da toplam borcunuzun fazla olduğu saptanırsa, başvurularınıza olumlu bir yanıt verilmesi oldukça zordur.

Banka sicili bozuk olan kişilerin hizmetlerinde meydana gelen kısıtlamalar ile ilgili en merak edilen durumlar ise, neden sicilde böylesine bir durumun ortaya çıktığıdır. Bankalardaki sicilinizi olumsuz yönde etkileyen davranışları, şu şekilde sıralayabiliriz.

    • Borçların Ödenmemesi: Bankalardan aldığınız tüm hizmetlere karşılık olarak bir kullanım sözleşmesi imzalatılmaktadır. Ayrıca, kredi ya da kredi kartına yönelik borçların ödeneceği ile ilgili, bu sözleşmede çok detaylı bilgiler bulunmaktadır. İmzalandığından dolayı tamamen kabul etmiş olduğunuz bu sözleşmeye bağlı olarak, bankaya olan borcunuzu ödememeniz ya da geciktirmeniz durumunda, bankanın borcun tamamını tahsil etme ve bunu da kayıtlarına geçirme hakkı bulunmaktadır. Eğer borcunuzu 3 ay boyunca bankalara ödeyemezseniz, bu durumda banka sizin dosyanızı avukatlarına teslim edecektir. Avukatlar ise söz konusu borcun 3 taksitini değil, borcun tamamının ödenmesi için icra yoluna başvuracaktır.

 

    • Borçların Geciktirilmesi: Bankalara olan borçlarınız için her ay belirli bir tarih size iletilecek ve ödeme yapmanız talep edilecektir. Banka sicilinize tek seferde olumsuz bir etkisi olmasa da borçların geciktirilmesi doğrudan kredi notunuzu düşürmektedir. Bu da tıpkı banka sicilinizde olduğu gibi kredi veya kredi kartı almanızı engelleyecek bir durumu beraberinde getirecektir.

 

    • Senet Protesto EdilmesiBanka sicili için olumsuz durumlardan birisi de adınıza kayıtlı bir senetin protesto edilmesidir. Banka seneti protesto ettiği zaman, banka sicilinizde kara liste cezası ortaya çıkacaktır.

 

Yukarıda belirtmiş olduğumuz maddeler, kişilerin banka istihbarat geçmişlerini yani sicillerini olumsuz yönde etkileyen, alınacak hizmetlerin kısıtlanmasına neden olan durumlardan en fazla görülenlerini temsil etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Temmuz 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın