Findeks Ticari Üyelik Nasıl Yapılır?

yorumsuz
466 gösterim

Findeks, ülkemizdeki tüm bireylerin bankalardan aldıkları hizmetlere karşılık gelen kredi notlarının öğrenildiği, ödeme alışkanlıklarına bağlı olarak belirlenen banka sicillerinin sorgulanabildiği bir sistemdir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından oluşturulan not ve raporların sorgulanabildiği bu sistem, bankalar tarafından kullanılmasının yanı sıra, hem bireysel hem de ticari nitelikteki sorgulamalarda da bizlerin kullanımına sunulmaktadır.

Özellikle Findeks ticari üyelik sayesinde, bankaların haricindeki ticari kurumların müşteri seçimlerinde daha dikkatli oldukları ve ticari faaliyetlerin daha sorunsuz hale geldiği söylenebilmektedir.

Kişilerin ödeme alışkanlıkları ve banka güven düzeylerini gösteren kredi notlarına göre ticari işlem yapmak isteyen işletme sahipleri, Findeks ticari üyelik işlemlerini çok kısa bir sürede gerçekleştirebilmektedir. Findeks’in internet sitesine giriş yaptıktan sonra gerçekleştirilecek üyelik işlemlerinde, dört farklı kategoride form doldurmanız gerekmektedir. Bunlar; firma bilgileri, hesap yöneticisi, imza yetkilileri ve paylaşım istisna tanımlama bölümleridir.

Başvuru formunda ilk bölümde sizlerde vergi kimlik numaranız, şirket türünüz, şirketinizin ünvanı, kuruluş yılınız, adres bilgileriniz, hangi il ya da ilçede olduğunuz, bağlı olduğunuz vergi dairesi, sektörünüz, çalışan sayınız ve telefon numaranız gibi bilgiler talep edilmektedir. Hesap yöneticisi formunda, sorgulama işlemlerini yapacak kişiye ait TC kimlik numarası, ad, soyad, telefon ve e-posta adresi sizden öğrenilmek istenecektir.

İmza yetkilileri formunda, TC kimlik numarası, telefon numarası, e-posta adresi ve ad, soyad bilgileri doldurulmalıdır. Burada şirkette yetkili olan bir diğer kişinin bilgilerinin doldurulması gerekmektedir. Son form kategorisi olan paylaşık istisna tanımla kısmına gelindiği zaman; vergi kimlik numaranız ya da şirket sahibine ait TC kimlik numarasını doldurmanız gerekmektedir.

Findeks Ticari Üyelik Ne İşe Yarar?

Yukarıdaki bilgileri doldurarak Findeks ticari üyelik işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Bundan sonraki süreçte, sektörünüz ne olursa olsun, müşterileriniz ile ilgili bilgileri TC kimlik numarası kullanarak öğrenebileceksiniz. Yapacağınız sorgulamalarda kredi notları ile Findeks’in oluşturduğu Risk Raporu’nu görebilirsiniz. Bu rapor, müşterilerinizin beş yıllık geçmişine göre hesaplanmaktadır.

Raporun içeriğinde ise, bankalara olan borçlar ve takibe düşmüş borçların olup olmadığını görebilirsiniz. Bu sayede, icralık olan ya da banka sicili bozuk olan müşterileri anında tespit edebilir, ticari faaliyetlerinize de bu sonuca göre yön verebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Temmuz 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın