Kredi Sicil Affı Hangi Borçları Kapsayacak?

yorumsuz
195 gösterim

Günümüzde birçok işlemimizi bankalara başvurarak kolay bir şekilde gerçekleştirebilmekteyiz. Kimi zaman fatura ödemesi ya da hesaplar arası transfer işlemi yapmak, kimi zamanlarda ise temel ihtiyaçlarımızın karşılanması, hayat standartlarımızın artması ya da herhangi bir faaliyetimiz için gereken finansmanın kaynağının oluşturulması için, bankalardan kredi ya da kredi kartı başvurusunda bulunmaktayız.

Bu gibi işlemler için bankalara başvuru yapıldığında ise, her seferinde ya da her koşulda bizlere hizmet sunulamayacağını asla unutmamalıyız. Özellikle daha önce sorunlu bir bankacılık geçmişiniz bulunuyorsa, kredi ya da kredi kartlarından düşük limitler ile faydalanabilir, eğer yaşadığınız problemler neticesinde banka sizden olan alacağını alabilmek için resmi yollara başvurmuş ve ceza almışsanız, bu durumda hiçbir şekilde işlem yapamayacaksınız. Eğer bu durum sizin için geçerliyse, kredi sicil affı süresi dolmadan bankanıza başvuru yapabilirsiniz.

Kredi sicil affı Şubat ayı içerisinde resmi bir şekilde yürürlüğe girmiş ve binlerce kişinin finansal hayatında tekrar aktif bir şekilde faaliyet göstermesine neden olmuştu. Tüm bankalarda olan borçlar için geçerli olan bu af için, yalnızca şartlar belirlenmiştir. Yani; bu banka sicil affından faydalanacak olan kişiler, kredi kartı borcu, kredi borcu ya da bankaya teslim edilen bir senet için başvuru yapabilecektirler. Eğer bu üç yoldan birisi için ceza alınmışsa, kişilerin banka sicillerini düzeltebilmeleri için vakit kaybetmeden başvuruda bulunmaları gerekmektedir.

Şuan finansal yaşamda herhangi bir problem yaşamış ve bankanın yaptırımlarının ise ne olduğunu bilmiyorsanız, tek yapmanız gereken Findeks sistemine giriş yapmaktır. Findeks sistemi genellikle kredi notu sorgulaması yapmak için kullanılıyor gibi görünse de, bu sistem üzerinden tüm bankacılık geçmişinize ulaşabilirsiniz. Hesabınızı oluşturup sorgulama işlemini yaptığınızda, kredi notunuzun yanı sıra, Findeks Risk Raporu ismi ile bir dosya da oluşturulmaktadır.

Bu dosya açıldığında görüleceği üzere, bu zamana kadar hangi bankadan kredili ürün kullanıldığı, hangi yıllar arasında ya da hangi aylarda ödemede problemler yaşandığı, bu problemlerin neticesinin ne olduğu, herhangi bir yasal ya da idari takip sürecinin başlatılıp başlatılmadığı, detaylı bir şekilde sizlerin karşısına çıkarılacaktır.

Bir önceki yazımız olan Banka Sicil Affından Kimler Faydalanacak? başlıklı makalemizde banka sicil affı, sicil affı ve sicil affı 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın