Kredi Kartı Yenilenmesinden Ücret Alınır Mı?

yorumsuz
232 gösterim

Kredi kartı kullanım oranı giderek artış gösterirken hemen hemen her bireyin en az bir adet kredi kartı bulunmaktadır. Bankalar bu durumdan oldukça memnun olurken faiz dışı gelirlerden de kazanç elde etmektedir. Bunlar kart aidat ve kredi kartı ile ilgili olan ücretlerdir. Kredi kartı yenilenmesinden ücret alınır mı sorusu oldukça merak edilen bir sorudur. Kredi kartına gösterilen ilgi bir hayli fazla olduğu için bireyin birden fazla kredi kartı bulunabilir.

Bu durumda bankalar istedikleri ücreti talep ederek, vatandaşlardan almaktadır. Her kredi kartının son ödeme tarihi bulunmaktadır. Bu tarih genellikle kredi kartlarının ön yüzlerinde yazmaktadır. Eğer kredi kartınız son kullanma tarihinin bitmesinden önce yenilenmesi gerekiyorsa bankalar kredi kartı yenileme ücreti almaktadır. Fakat kredi kartınız kaybolduğunda ya da çalındığında kredi kartı yenileme ücreti talep edilmemektedir.

Kredi kartı yenilenmesinden ücret alınır mı sorusu hakkında verilen cevaplar bu şekilde olurken bazı bankalar sınırlamalar getirebilir. İki defa kayıp nedeniyle bankaya gittiğinizde üçüncü sefer kredi kartı yenileme ücreti talep edebilir. Bu durum bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir.

Kredi kartınızın manyetik kısmı bozulduysa ve kartınızı yenilemek istiyorsanız bu durumda da ücret talep edilebilir. Fakat kredi kartının manyetik kısmı bozulduğunda alışveriş yapmanız da mümkün olmayacaktır. Böylece bankaya durumu anlatarak ücret ödemek zorunda kalmayabilirsiniz. Kartlarını yenilemek isteyen kişilere yeni kart yollayan bankalar özel durum dışında ücret almaktadır.

Kredi kartı yenilenmesinden ücret alınır mı şeklinde sorulan soruların cevabı oldukça açıktır. Çoğu durumda kredi kartı yenileme ücreti alan bankalar, kullanıcı hatalarından kaynaklanan herhangi bir sorunda da ücret almaktadır. Fakat kartınızın kullanım süresi dolduğunda otomatik olarak banka kredi kartınızı yenileyecek ve kart ücreti talep etmeyecektir.

Kredi kartınızı kullanırken dikkatli olmanız da fayda vardır. Bankalar için kredi kartı yenilemek avantajlı bir durumdur. Çünkü kredi kartı yenilemeleri cüzi bir miktardayken bile çoğu kişi kredi kartını kullandığı için yüksek bir meblağa erişecektir. Çok sayıda birey, kredi kartı sahibi olduğu için bankalar bu durumdan oldukça karlı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Ağustos 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın