Kredi Sicil Affı Ne Zaman Etki Eder?

yorumsuz
241 gösterim

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin yakından takip ettikleri kredi sicil affında, söz konusu şartların tamamlanması halinde, herhangi bir ekstra şart sunulmaksızın bireylerin kara listede bulunan kayıtları silinecektir. Bilindiği gibi kara listede kaydı bulunan kişilerin, bankacılık faaliyeti neredeyse sıfır noktasına gelinceye kadar kısıtlanmaktadır.

Bu süreçte yapmış oldukları tüm kredili ürün başvuruları reddedilirken, normal şartlar altında bu kaydın ortadan kaldırılması için birkaç yıllık sürenin geçmesi de gerekecektir. Fakat, ortaya çıkan kredi sicil affı sayesinde kişilerin bu denli beklemelerine gerek olmaksızın banka sicillerinin temizlenmesi söz konusudur. Fakat, kişilerin acil olan nakit ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, başvuruların ne zaman neticeye ulaşacağı ve kara listeden çıkmak için sicil affından faydalandıktan sonra ne kadarlık süre geçmesi gerektiği merak edilmektedir.

Öncelikle kara listeden çıkılmasının hemen ardından bankaya yapacağınız başvurularınız yine olumlu sonuçlanmayacaktır. Çünkü, banka sicilinizin bankacılık faaliyetlerinde olan önemi kadar, kredi notunuzun da fazlaca önemi vardır. Bankadan aldığınız ceza ve öncesindeki ödeme güçlüklerinizin sebep olduğu kredi notu düşüklüğü, ilk etapta kredi veya kredi kartı hizmeti alabilmenizi engelleyecektir.

Bunu ortadan kaldırmak için ise, sicil affından faydalanılmasının hemen ardından kredi notunuzu yükseltici etki yapmalısınız. Faydalanılan kredi sicil affının ne zaman kayıtlarda etki edeceği konusuna gelecek olursak da, en az 30 günlük bir sürenin geçmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Çünkü, Kredi Kayıt Bürosu’nun banka geçmişinizde bulunan cezaları silmesi ve kredi sicilinizi temize çıkarabilmesi hemen mümkün olan bir durum değildir.

Kara listeden çıkmak isteyen kişilerin, söz konusu kredi sicil affından faydalanmaları yeterli olacaktır. Yalnızca 6 ay boyunca geçerli olacak bu sicil affından faydalanamayan kişiler, ne yazık ki önceki dönemlerde geçerli olan kurallara göre 3 ya da 5 yıl arasında bir süre bankacılık faaliyetlerinde kısıtlanma ile karşılaşacaktır. Bundan dolayı sürenin iyi değerlendirilmesinde fayda vardır. Özellikle bankalardan ceza alınmasına yol açan borç ödenmişse, hiçbir şekilde vakit kaybetmeden bankalara başvuru yapılması gerekmektedir. Başvuru yapılacak banka ise, ceza aldığınız borcun ait olduğu bankadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın