Kredi Kartı Neden Bloke Olur?

yorumsuz
1.232 gösterim

Kullanım alanı bir hayli geniş olan kredi kartları, kullanıcıya büyük kolaylıklar sağlayarak hayatlarının içinde yer almaktadır. Bazı durumlar da tehlikeli hale gelen kredi kartlarını kullanırken bilinçli olmanız da fayda vardır. Aksi takdirde olumsuz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Kimi zaman bilinçsiz bir kullanım sonucunda kimi zaman ise elde olmayan sebeplerden dolayı oluşan sorunlar kredi kartının bloke olmasına neden olabilir. Bankalar, tarafından bloke edilen kartların altında birçok sebep yatmaktadır.

Kredi kartı neden bloke olur sorusu hakkında verilecek birden fazla cevap bulunmaktadır. Bunlardan biri kredi kartı kullanan bireyin kartını kaybetmesidir. Kart sahibi kimi zaman kartını düşürür kimi zaman ise koyduğu yeri bulamaz. Bu durumda yapılması gereken işlem oldukça basittir. Kısa sürede kartınızın bloke ettirebilirsiniz. Müşterisi olduğunuz bankanın müşteri hizmetlerini arayarak durumu anlatacak yapılması gereken işlemlerin yapılması için onayınızı vereceksiniz.

Müşteri hizmetleri böyle bir durum ile karşı karşıya kaldığında kartı kullanıma kapatmaktadır. Yani kartı bloke etmektedir. Böylece kart başka birinin eline geçtiğinde kullanımı engellenmiş olacaktır. Kredi kartınıza tekrar sahip olmak istiyorsanız talebinizi bildirerek kullanıma açtırabilirsiniz. Kredi kartı neden bloke edilir  diye merak ediyorsanız müşteri hizmetlerinden veya internet üzerinden bilgi edinebilirsiniz. Kredi kartınızın son kullanma tarihi geçtiğinde kartınız yine bloke edilecektir.

Kartınızın ön kısmında son kullanma tarihi yazmaktadır. Bu tarihin gelmiş olması kart kullanımın sonlanması anlamına gelmektedir. Yapmanız gereken işlem kartın son kullanma tarihi gelmeden bankadan kartınızın yenilenmesini talep etmek olacaktır. Yenilen kredi kartınızın tüm özellikleri aynı olacak ve kartınızın limitinde herhangi bir değişiklik olmayacaktır.

Kredi kartı neden bloke olur diye yapılan araştırmalarda sık rastlanılan bir durum görülmektedir. Kredi kartlarının bloke olmasının altında yatan sebeplerden biri de ödenmemiş olan borçlardır. Kredi kartı sahibi olan bireyler günümüzde birden fazla karta sahip olmaktadır. Durum bu şekilde olunca harcamalarında miktarında da artış görülmektedir. Bankalar devreye girerek 3 ay boyunca ödenmemiş kredi kartlarını bloke ederek devre dışı bırakmaktadır. Bir süre sonra da kredi kartı kullanan birey hakkında yasal işlem başlatılamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (8 oy verildi, ortalama: 4,50 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın