Kredi Notu Nedir? Neye Göre Belirlenir?

yorumsuz
665 gösterim

Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından belirli kurallara göre belirlenen ve hem bireysel banka müşterilerinin hem de şirketlerin ekonomik durumları hakkında en net ve güvenilir bilgiyi veren bir terimdir. Bu terim yalnızca bankalarda değil, ülkemizdeki birçok sektörde artık kullanılmaktadır. Kişilerin veya da şirketlerin yapacakları kredi ya da kredi kartı başvurularında, bu bankacılık terimi sorgulatılarak kişilerin ekonomik alışkanlıkları hakkında bilgi sahibi olunmaktadır. Çıkan sonuca göre de hizmet veya kredi sunulmaktadır.

Kişi ve şahısların adına yapılacak olan bu sorgulama işlemlerinde, Findeks isimli internet sitesi üzerinden sorgulama yapılabilmektedir. Bu internet sitesinden bireysel olarak sorgulama yapılabileceği gibi işletmelere yönelik hesap açılışı yapılarak da sorgulama yapılabilmektedir. Yapılan sorgulamalarda ise kişi ya da şahısların kredi notu 1 den başlayarak 1900’e kadar gidebilmektedir. Kredi notunun yer aldığı aralığa göre de, kredi alıp alamayacak durumda olduklarına karar verilmektedir.

Kredi Notu Neye Göre Belirlenir?

Findeks üzerinden yapılan sorgulama işlemlerinde, kişilerin hangi puana sahip olduğu belirlenirken, Kredi Kayıt Bürosu belirli durumlara dikkat etmektedir. Kredi Kayıt Bürosu’nun bu alanda önem verdiği durumlar ve hangi oranlarda önem verdiğini de şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Mevcut Borç Bakiyesi
  2. Yeni Kredi Başvuruları
  3. Kredi Kullanım Sıklığı
  4. Diğer Faktörler
  5. Zamanında Ödeme İşlemleri

Beş  madde ile özetleyebileceğimiz kredi notu ve ona etki eden faktörlerde, her maddenin farklı bir etki oranı bulunmaktadır. Mevcut borç bakiyesinden başlayacak olursak, kişilerin Findeks puanlarına %25 oranında etki yaptığından bahsedebiliriz. Burada kişiler kredi notlarını düzenli ödüyorlarsa ama gelirlerinin üzerinde bir borçları varsa, bu durumda puanlarında ciddi bir artış gözlenmeyecektir. Eğer bu durumda yeni bir kredi arayışına girilirse, ikinci durum söz konusu olacak ve bunun etkisi de %20 oranında etki sağlayacaktır. Onaylanan krediler tabiki burada puanınıza olumlu etki yapacaktır. Kredi kullanım sıklığına bakacak olursak, etkisi %15 civarındadır. Diğer nedenler kişilerin birikimleri ve gelir durumları göz önünde bulundurularak puana yansıtılmaktadır. Fakat asıl önemli olan %30 oranında etkisi bulunan kredi ve kredi kartlarının zamanında ödenmesi işlemleridir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın