Kredi Sicil Affı Yasal Mı?

yorumsuz
290 gösterim

Aylardır herkes tarafından beklenen ve nihayetinde 2017 yılında uygulanmaya başlanan banka sicil affı, uygulamaya geçmesinin hemen ardından birbirinden farklı alanda merak konuları ile de gündeme gelmeye başladı. Söz konus af ile ilgili kişilerin merak ettiği konuların başında ise, bu affın yasal bir işlem olup olmadığıdır. Çünkü, kişiler kara listede olduklarından dolayı hiçbir şekilde bankalardan kredi alamamaktaydı.

Bunun yanı sıra, kara listede oldukları halde kişilere kredi desteği sağlayabileceğini söyleyen ama kişileri daha fazla mağdur etmekten başka herhangi bir işlem yapmayan kişiler de bulunmaktaydı. Bundan dolayı bu işlemin yasal olup olmadığını, başvuru yapıldığına kişilere herhangi bir olumsuz etki yapıp yapmayacağı kişiler tarafından merak edilmektedir.

Banka sicil affı konusunda yasal olup olmadığı hakkında merak ettikleriniz varsa, kesinlikle kendinizi rahatlatabilirsiniz. Çünkü, söz konusu olan bu kredi sicil affı, tamamen yasaldır ve Resmi Gazete’de de yayınlanmış durumdadır. Bundan dolayı, herhangi bir sorun ile karşılaşmayacaksınız. Merak edilen konulardan bir diğerine gelecek olursak; kişiler tarafından başvuru işlemlerinin nasıl yapılacağı, kimlerin bu aftan faydalanacağı gibi konuları incelememiz gerekecektir.

Söz konusu sicil affından faydalanmak isteyen kişiler, borçlarının olduğu bankaya başvurmaları gerekmektedir. Yapılacak olan başvuru için kişilerin başvurduğu ilk yöntem her ne kadar telefon bankacılığı olsa da, banka sicilinize ulaşılması ve sicil kaydınız üzerinden değişiklik yapılması, hiçbir şekilde telefon bankacılığı görevlilerine verilmemiştir.

Tamamen yasal çerçevede gerçekleştirilen banka sicil affı için başvuru yapıldıktan sonra kısa süre içerisinde banka sicil kaydınız güncellenecektir. Eğer bu süreçten sonra, gelir belgenizi bankaya sunabiliyorsanız kredi alabilecek durumdasınız demektir. Tabi ki burada kredi notunuzu da ihmal etmemelisiniz. Çünkü, banka sicil kaydında kara listeye girdiğine dair kayıt bulunan kişilerin kredi notları, uygulanan cezadan dolayı çok alt sınırlara kadar düşürülebilmektedir.

Bu durumlarda da kişilerin kredi alabilmeleri çok zor olmaktadır. Eğer kişilerin kullanmış oldukları kredi kartları varsa, kredi notlarını yükseltmeleri kolay olacaktır. Fakat, kredi kartı kullanmıyor ve kredi notunuz düşükse, banka hesabınızdan otomatik ödeme talimatı vererek de notunuzun yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın