EFT Nedir? Nasıl Yapılır?

yorumsuz
501 gösterim

Elektronik fon transferinin kısaltılmış hali olan EFT, son yıllarda kullanımı oldukça yaygın haldedir. Hızla gelişen teknoloji sayesinde hayatımıza farklı alanlarda kolaylıklar girmeye başlamıştır. Özellikle bankacılık sektöründe yaşanan gelişmeler hepimizi etkilemektedir. Cep bankacılığı, internet bankacılığı veya dijital bankacılık gibi farklı uygulamalarla bireyler işlemlerini bir hayli basit yöntemlerle yerine getirmektedir. EFT nedir sorusuna verilecek cevap, genel olarak bir banka hesabından başka bir bankanın hesabına Türk Lirası türünden yapılan para aktarım işlemi olacaktır. Güvenilir sistemler ile para aktarım işlemi gerçekleştirilirken her bankanın kendine ait EFT kodu bulunmaktadır. Yapacağınız para transferleri bankanın EFT kodları ile gerçekleştirilmektedir.

EFT, 1992 yılında ilk kez TC Merkez Bankası tarafından başlatılarak ülkemizle tanıştı. EFT işlemini gerçekleştirmek için birçok yol bulunmaktadır. Bunlar arasında ATM, banka şubeleri, telefon bankacılığı veya internet bankacılığıdır. İhtiyacınız olan parayı hızlı ve güvenilir bir şekilde bu yollardan birini tercih ederek yapabilirsiniz.

EFT Nasıl Yapılır?

EFT, farklı olan bankalar arasında yapılan bir işlemdir. Bu işlemler de Merkez Bankası tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. EFT işlemini yaparken kullanılabilecek en basit ve en etkili yol IBAN’dır. IBAN yoluyla yapacağınız para transferini sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. EFT yaparken hesap numarasını kullanarak ve IBAN numarasını kullanarak işleminizi yapabilirsiniz.

Kişilerin tam adları ve uluslarası banka numarası olan IBAN yoluyla EFT işlemini herhangi bir sorun yaşamadan yapmanız mümkündür. Bu yolla detaylı bilgiler vermeniz de gerek kalmayacaktır. Aynı zamanda IBAN yoluyla EFT yaptığınız da hata yapma olasılığınız da bir hayli düşecektir.

Hesap Numarası Yoluyla EFT Yapmak

Hesap numarasıyla EFT yapma işleminde hata yapma olasılığı IBAN numarasına göre daha yüksektir. Bu yüzden bilgilerinizi girerek dikkatli olmanız da fayda vardır. İster ATM üzerinden isterseniz internet bankacılığından hesap numarasıyla EFT işlemini yapabilirsiniz.

EFT işlemini hafta sonları ve tatil günleri hariç diğer günler 8:30 ile 17:30 arasında yapmanız mümkündür. Bazı bankalar EFT ücreti alırken bazı bankalar EFT yoluyla para aktarımı yapıldığında herhangi bir ücret talep etmemektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 13 Ağustos 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (4 oy verildi, ortalama: 4,75 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın