Banka Sicil Affından Faydalananın Kredi Notu Artar Mı?

yorumsuz
507 gösterim

Bilindiği üzere banka sicil affından faydalanılabilmesi için kişilerin bankalara olan borçlarının tamamını ödemesi, ya da banka sicilinde bir olumsuzluğa sebebiyet veren borcun tamamının yapılandırılmış olması gerekmektedir. Eğer bu iki şarttan herhangi birisi tamamlanıyorsa, Şubat ayında Resmi Gazete’de yayınlanan karardan dolayı bankalar olumsuz sicil kaydınızı silecektir.

Söz konusu cezaların kayıtlardan silinmesi binlerce banka müşterisi için olumlu bir durum olarak karşımıza çıksa da, asıl problem sicil affı sonrasında kredi notunun nasıl bir hal alacağıdır. Sicil affı sonrası kredi notu hakkında söylenebilecek temel durum, kişilerin düşük bir kredi notu ile karşılaşacağıdır. Çünkü, banka sicilinin bozulması kısa bir sürede olabilecek bir durum değildir.

Bankalara olan borcun uzun süre boyunca ödenmemesi durumunda alınan cezalar ve bu cezaların öncesine bakıldığı zaman, borçların ödenmediği her dönem için kişilerin kredi puanlarının düşürüldüğü karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı, temiz bir banka siciline sahip olmanız bu af ile mümkün olsa da, kredi notunuzu yükseltebilmeniz adına ekstra işlemler yapmanız gerekecektir.

Sicil affı sonrası kredi notu yükselişinin nasıl yapılacağına baktığımızda ise, ilk etapta kredi kartı kullanılıp kullanılmadığını belirlememiz gerekmektedir. Eğer kullandığınız kredi kartlarından harcama yapar bu harcamalarınızı da zamanı geldiğinde bankaya öderseniz, bir ya da iki ay içerisinde kredi notunuzun yükselişe geçtiğini görebilirsiniz. Türkiye ortalamasının üzerinde bir kredi notu seviyesine ulaştığınızda ise, gelir belgeniz yardımı ile kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Sicil affı sonrası kredi notu için eklenmesi gereken bir diğer durum da, sicilin temizlenmesinden dolayı bir anda yükselişe geçen kredi notudur. Çünkü, kişilerin kredi notlarının düşmesine de sebebiyet veren banka cezalarının ortadan kalkması, doğrudan kredi notunuzda olumlu bir etki yapabilmektedir.

Bundan dolayı, sicil affı başvurusu tamamlandıktan sonra birkaç hafta bekleyip Findeks ya da diğer sorgulama kanalları aracılığı ile kredi notunuzu sorgulamalısınız. Yapacağınız sorgulama işleminde, Findeks Risk Raporu göz önünde bulundurularak ceza görünmüyorsa, doğrudan kredi notunuza bakmalısınız. Eğer sicilinizden ceza silinmiş ise, kredi notunuzda da yukarı doğru bir değişme söz konusu olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın