Banka Sicili Kontrolü Nasıl Yapılır?

2 yorum
1.695 gösterim

Dönem dönem yaşanan ekonomik boşluk ve darlık durumlarında, sosyal yaşantımızda yapılması gereken ödemelerimiz aksarken, bir yandan da bankalara olan ödemelerin zora girmesi söz konusu olmaktadır. Kişilerin bu dönemlerde iki kat daha dikkat etmesi gereken banka borçlarında, gereken özen gösterilmez ve borçların gecikmesi söz konusu olursa, ne yazık ki banka sicilinin bu durumdan olumsuz olarak etkileneceği bilinmelidir.

Eğer bu gibi durum ile karşılaşılmışsa, kişilerin doğrudan banka sicil sorgulaması yapmasında fayda vardır. Çünkü, şuan geçerli olan kredi sicil affı ile birlikte bu cezanın ortadan kaldırılması ve ilerleyen dönemlerde yaşanabilecek problemlerin de engellenmesi mümkün olacaktır.

Banka sicil sorgulaması yapmak isteyen kişiler için doğrudan banka kayıtlarına erişilmesini ve en net bilgiler ile kişilerin aydınlatılmasını sağlayan sisteme, Findeks ismi verilmektedir. Bu sistem, Kredi Kayıt Bürosu’nun kayıtlarını doğrudan kullanmakta ve TC kimlik numarası üzerinden kişilerin yalnızca kendilerine ait olan bilgileri sorgulamasına olanak tanımaktadır.

İlk etapta yalnızca Findeks için oluşturulan internet sitesinden yapılan sorgulama işlemi, artık gönderilebilecek SMS ve bankaların internet bankacılığı hesapları üzerinden de yapılabilmektedir. Bundan dolayı farklı alternatif yollar ile gereken kontrolleri yapmanız mümkündür. Yapacağınız tüm sorgulama işlemlerinde, yalnızca kredi notunuz ve banka siciliniz size sunulmayacaktır. Findeks kayıtlarının ele alınarak oluşturulan raporlarda, tüm banka geçmişinize, borçlarınızın zamanında ödenip ödenmediğine ve bankacılık sektöründe sizin hakkınızda verilebilecek tüm kredi kararlarına etki edecek maddelere ulaşabileceksiniz.

Piyasada ücretsiz yöntemler üzerinden banka sicil sorgulaması yapmak isteyen kişilerin sayısı fazla olduğundan dolayı, cep telefonlarında çalışacak şekilde hazırlanan bazı mobil uygulamalar bulunmaktadır. Öncelikle belirtmeliyiz ki, bu mobil uygulamalar kesinlikle sizlere net bilgi vermeyecektir. Sizin gireceğiniz ortalama değerler ile ortalama bir kredi notu hesaplaması yapacak olan bu uygulamalara hiçbir şekilde güvenmemelisiniz.

Bunun yerine yukarıda bahsetmiş olduğumuz yöntemleri kullanmanız daha doğru olacaktır. Findeks sitesi, internet bankacılığı ve sms ile sorgulama işlemleri için belirlenen ücret, şuan için 9 Türk Lirası’dır. Gün içerisinde birçok yere harcanabilen bu rakamın boşa gittiğini değil, bankacılık hizmetleri için gerekli bir gider olarak görülmesi daha doğru olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Banka Sicili Kontrolü Nasıl Yapılır? (2 Yorum)