Devlet Konut Kredisi Katkısı 2017

yorumsuz
13.905 gösterim

Ev sahibi olmak isteyen bireylere devlet tarafından konut kredisi desteği sağlanmaktadır. Devlet destekli konut kredisi alabilmek için Türk Vatandaşı olmanız gerekir. Aynı zamanda bu katkıdan yararlanmak için ev sahibi olmamanız da önemli bir konudur. Bu şartlar doğrultusunda devlet desteği almak isteyen bireyler, bankalarda konut hesabı açtıracaktır. Konut hesabına 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapılması gerekecektir. Yapılan birikime göre konut almak isteyen bşreyler, devlet tarafından destek alacaklardır.

Devlet Konut Kredisi Şartları

  • Ev sahibi olmak isteyen bireyler, devlet tarafından verilecek olan konut kredisi desteğinden yararlanmak için Türk Vatandaşı olması gerekir.
  • Devlet tarafından verilen destekten yararlanmak isteyen bireylerin ev sahibi olmamaları gerekir.
  • Katılım bankalarında konut hesabı açtıracak ve bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmanız gerekecektir.
  • Daha önce aynı şekilde devletten destek almamanız gerekecektir.

Devlet konut kredisi katkısından yararlanmak isteyen bireyler, yurtiçi katılım bankalarını kullanarak konut hesabı açtırabilirler. Aynı zamanda mevduat bankalarında da konut hesabı açtırılabilir. Bankaların belirttiği miktarda düzenli olarak para biriktireceksiniz. Devlet konut katkısı katılımcılara konut hesabı açılan banka tarafından ödenecektir.

Bu hesapta ev sahibi 3 yıl boyunca para biriktirecek ve banka tarafından gerekli olan işlemlerin yapılmasının ardından devlet katkısı sağlanacaktır. Bankalarda açmış olduğunuz hesapta düzenli olarak birikim yaptığınızda devlet tarafından %20 oranında destek sağlanmaktadır. 3 yıl boyunca biriktirilen meblağın %20’si devlet tarafından hibe kredi olarak verilecektir.

Fakat bu hibe kredi 15 bin TL’yi geçmeyecektir. Ev alacak bireylerin, devletten katkı payı alması için anlaşmalı bankalardan konut hesabı açtırmaları gerekecektir. Anlaşmalı bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası bulunmaktadır.

Devlet konut kredisi katkısından genç çiftler, emekli bireyler veya çalışan T.C. vatandaşları faydalanabilir. Başvurunuzu yaparken ikametgah şartı aranmamaktadır. Bu sebepten dolayı yurt dışında çalışan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yaralanabilecekler. 3 yıl boyunca yapacağınız ödemeler düzenli olmadığı takdirde devlet tarafından katkı payı alma ihtimaliniz bir hayli düşük olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi aksatmamanız en önemli konu olarak karşınıza çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın