Devlet Konut Kredisi Katkısı 2019

5 yorum
45.615 gösterim

Ev sahibi olmak isteyen bireylere devlet tarafından konut kredisi desteği sağlanmaktadır. Devlet destekli konut kredisi alabilmek için Türk Vatandaşı olmanız gerekir. Aynı zamanda bu katkıdan yararlanmak için ev sahibi olmamanız da önemli bir konudur. Bu şartlar doğrultusunda devlet desteği almak isteyen bireyler, bankalarda konut hesabı açtıracaktır. Konut hesabına 3 yıl boyunca düzenli bir şekilde ödeme yapılması gerekecektir. Yapılan birikime göre konut almak isteyen bşreyler, devlet tarafından destek alacaklardır.

Devlet Konut Kredisi Şartları

  • Ev sahibi olmak isteyen bireyler, devlet tarafından verilecek olan konut kredisi desteğinden yararlanmak için Türk Vatandaşı olması gerekir.
  • Devlet tarafından verilen destekten yararlanmak isteyen bireylerin ev sahibi olmamaları gerekir.
  • Katılım bankalarında konut hesabı açtıracak ve bu hesaba 3 yıl boyunca düzenli olarak ödeme yapmanız gerekecektir.
  • Daha önce aynı şekilde devletten destek almamanız gerekecektir.

Devlet konut kredisi katkısından yararlanmak isteyen bireyler, yurtiçi katılım bankalarını kullanarak konut hesabı açtırabilirler. Aynı zamanda mevduat bankalarında da konut hesabı açtırılabilir. Bankaların belirttiği miktarda düzenli olarak para biriktireceksiniz. Devlet konut katkısı katılımcılara konut hesabı açılan banka tarafından ödenecektir.

Bu hesapta ev sahibi 3 yıl boyunca para biriktirecek ve banka tarafından gerekli olan işlemlerin yapılmasının ardından devlet katkısı sağlanacaktır. Bankalarda açmış olduğunuz hesapta düzenli olarak birikim yaptığınızda devlet tarafından %20 oranında destek sağlanmaktadır. 3 yıl boyunca biriktirilen meblağın %20’si devlet tarafından hibe kredi olarak verilecektir.

Fakat bu hibe kredi 15 bin TL’yi geçmeyecektir. Ev alacak bireylerin, devletten katkı payı alması için anlaşmalı bankalardan konut hesabı açtırmaları gerekecektir. Anlaşmalı bankalar arasında Ziraat Bankası, Vakıf Bankası ve Halk Bankası bulunmaktadır.

Devlet konut kredisi katkısından genç çiftler, emekli bireyler veya çalışan T.C. vatandaşları faydalanabilir. Başvurunuzu yaparken ikametgah şartı aranmamaktadır. Bu sebepten dolayı yurt dışında çalışan vatandaşlarımız da bu uygulamadan yaralanabilecekler. 3 yıl boyunca yapacağınız ödemeler düzenli olmadığı takdirde devlet tarafından katkı payı alma ihtimaliniz bir hayli düşük olacaktır. Bu yüzden ödemelerinizi aksatmamanız en önemli konu olarak karşınıza çıkmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Devlet Konut Kredisi Katkısı 2019 (5 Yorum)

  1. Emekliler için faizsiz konut kredisi şart.. Özellikle evi olmaysn kirada oturanlar olarak çok mağduruz..

  2. Merhaba okur kişi
    Ben bir kamu çalışanı olarak bu şartlar altında konut almakta bile zorlanıp düşünürken asgari ücretle çalışan bireyler nasıl bir huzur bulacaklar bu konu devlet tarafından çözüme kavuşturulmalı bu ülke nedense ekonomiyi konuttan yapıyor haziran 2018 de bir bahane bulup bana kredi vermeyen vakıfbank 15 gün sonra ben uzun süre kredi çekemeyeceğim bir hale getirdi kredi durumunu artık daha da fazla düşünüyorum nasıl olacak bu ısin sonu Her şeyi dolar kuruna bağlamak sakız çiğnemek gibi olmuş konut fiyatları yüksek dedik şimdi onada razi olduk lakin bu kez kredi alamıyoruz siz söyleyin bu ısin sonu nereye gidecek
    Ben şunu da düşündüm eğer geçinemiyorsun al çuvalını köyüne dön demek oluyor devletsiz bir millet milletsiz bir devlet kim kime dumduma sıfırdan alalim hayatı o vakit .