Kredi Borcunu Erken Kapatma Cezası

yorumsuz
705 gösterim

Kredi kullanan kişilerin çok fazla duymadığı ama borcundan bir an önce kurtulmak adına toplu bir ödeme yapan kişilerin karşılaştığı erken kapatma cezası, 2017 yılında yeni bir düzenleme ile karşımıza çıkmaktadır. Daha önceleri bankalardan alınan her kredi paketinde geçerli olan ceza işleminde, kişiler vade süresi dolmadan borçlarını ödediklerinde, yani borcun tamamı sıfırlandığında, banka tarafından %3’e kadar ceza uygulaması yapılmaktaydı.

Ancak, yapılan son düzenlemenin ardından, borç erken kapatma cezası için yalnızca konut kredilerinde uygulama hakkı ortaya çıkmıştır. Kişiler diğer kredi hizmetlerini erken kapatsalar bile herhangi bir ceza ile karşılaşmayacaktır.

Borç erken kapatma cezası, konut kredilerinde geçerli olurken, kimin ne kadar ceza ödeyeceği ise, doğrudan kalan borcun vade süresine göre belirlenmektedir. Tüketicilerin Korunması Hakkında Kanun incelendiği zaman, otuz altı aydan daha az vade süresi söz konusu olduğu durumlarda %1’lik ceza uygulaması yapılacağını, vade süresinin 36 aydan daha fazla olduğu kredi borçlarında ise ceza miktarının %2 üzerinden hesaplanacağı belirtilmektedir.

Borç Erken Kapatma Cezası Hesaplama

Konut kredisi paketlerinde bu tarz bir ceza uygulamasının nedenleri elbette merak edilmektedir. Bunu açıklayacak olursak, bankaların erken kapama durumlarında sizlerden bazı faiz indirimleri yaptığını, bundan dolayı da karlarında bir azalma meydana geldiğini açıklayabiliriz. Bundan dolayı da zararını ortadan kaldırmak adına bu tarz bir uygulamaya gitmektedirler.

Borcun tamamı ödendiğinde, son yapılan ödemede geçerli olan vade süresi dikkate alınacaktır. Yani, borcunuzun bitimine 40 aylık vade kaldığında bir toplu ödeme yaparsanız, bu durumda banka 36 ayın üzerinde bir vade söz konusu olduğundan dolayı %2 oranında bir erken kapatma cezası talep edecektir. Bu konuda yapacağımız hesaplama da şu şekildedir.

  • Kalan Borç: 100 bin TL
  • Kalan Vade: 100 Ay
  • Ceza Oranı: %2
  • Ceza Tutarı: 2 bin TL

%2 oranında alınacak cezada, sonuçlar yukarıdaki gibidir. Eğer bu borç için 10 aylık vadenizin kaldığını düşünecek olursak, bankaya yalnızca 1000 TL erken kapatma cezası ödeyecektiniz. Mevzuatta geçerli ve kredi kullanım sözleşmesinde de bu şartlar yazılı olduğundan dolayı ne yazık ki ödenen cezanın geri alınması mümkün değildir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 6 Ekim 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın