Kredi Yapılandırma Yapmanın Zararları

1 yorum
9.435 gösterim

Bankalara olan kredi ve kredi kartı borcunu ödemekte zorlanan kişiler, borçlarını zamanında ödeyemediklerinden ya da miktar fazla geldiğinden dolayı zorluk çektikleri gerekçesi ile bankalara başvuruda bulunarak, borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda başvuruda bulunmaktadır. Özellikle kredi borcu yapılandırma için yapılacak başvuru işlemlerinde kişilerin tereddüt ettikleri durumlar olduğunu bunun yanında da bilmeleri gereken çok özel detaylar olduğunu belirtebiliriz.

Çünkü, kredi borcunuzun yapılandırılması için yapacağınız başvurularda, söz konusu borç hangi kredi paketine aitse, o kredi paketi için geçerli olan faiz oranları üzerinden işlem görülecektir. Bundan dolayı yapılandırma sonrasında gerek faiz oranlarının yüksek oluşu gerekse kredi maliyetlerini arttıran bir diğer sebep olarak göreceğimiz vade sürelerinin uzun olması, bankaya daha fazla borcunuz olmasına neden olacaktır.

Kişilerin kredi borcu yapılandırma işlemi için merak ettiği konulardan bir diğeri de, bu işlemin onlara herhangi bir zarar edip etmeyeceğini merak etmektedirler. Öncelikle, yapılandırma işlemi yapılırken, faiz oranlarına ve seçeceğiniz yeni vade süresine dikkat ederseniz zarardan çok fayda elde edeceğinizi bilmelisiniz.

Çünkü, refinansman adı verilen ve konut kredilerinde uygulanan yapılandırmalarda, kişilerin düşen faiz oranlarından dolayı bankaya olan borçlarının daha da azaldığı, kişilerin de ödemelerini hem aynı taksit tutarları ile hem de daha kısa sürede yaptıkları bilinmektedir. Ancak, yapılandırma sonrasında elbette olumsuz durumlar ile karşılaşılabilmektedir. Eğer yapılandırma yaptıktan sonra bankanıza düzensiz ödeme yaparsanız, hem kredi notunuz normaline göre daha fazla düşecektir. Hem de bankanın size olan anlayışı biraz daha azalacaktır.

Normal kredi borçlarında kişilerin yasal veya da idari takibe girebilmeleri için 3 dönem ödeme yapmamaları gerekmektedir. Ancak kredi borcu yapılandırma işlemi sonrasında, kişiler 1 aylık ödeme yapmamaları durumunda da banka tarafından hukuki sürece sevk edilebilmektedir. Bundan dolayı, yapılandırma yapacak kişilerin anlık olarak değil, genel olarak bir karar vermesi gerekecektir.

Yapılacak olan başvuru işleminden sonra ne kadar borçlarının ortaya çıkacağı, bu borcun ne kadar bir vadede ödeneceği ve bankanın yapılandırma işlemi sırasında imzalattığı sözleşmenin detayları hakkında tüm araştırmalarını eksiksiz olarak yapmaları gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Yapılandırma Yapmanın Zararları (1 Yorum)

  1. Ayagımızı yorganımıza göre uzatmayı öğrenemedikçe daha çook yapılandırmalar yaparız
    3 lira gelir ile 2 lira borcum olsa öderim zihniyeti yaptığı muhasebeyi yanıltmaya devam etmemesi isteniyorsa ayran gönüllü değil mantıklı düşünerek 3 lira gelirle ancak 1 lira taksit ödeyebileceğimizi düşündüğümüz an hiç birimizin hasabının şaşmayacağı günleri görmeye başlayacağız
    Biraz sabır biraz da mantıkla hesaplar yapmaya çalışalım vesselam