Banka, Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi!

602 yorum
215.948 gösterim

Banka sicilinin bozuk olmasından dolayı bankalardan herhangi bir kredili ürün kullanamayan olan kişiler için, 2017 yılı adeta bir fırsat yılı olmuştur. 2017 yılının ilk aylarında alınan karar ile birlikte, 6 ay boyunca geçerli olacak kredi sicil affı için geçerlilik süresi devam etmektedir. Tüm bankaların katılmakta zorunlu olduğu bu af sürecinde, önceden 5 yıla kadar temizlenmesi mümkün olmayan banka sicilinizi birkaç şartı tamamladıktan sonra hemen temize çıkarabileceksiniz. Söz konusu sicil affı, Türkiye Büyük Millet Meclisi Plan ve Bütçe Komisyonu tarafından kabul edilmiş ve 2017 yılında meclise sunulan torba yasa içerisinde de detaylarına yer verilmiştir. Bundan dolayı, kredi sicil affı için başvuru yapacak kişilerin akıllarında herhangi bir soru işareti gelmemelidir.

Kredi Sicil Affından Yararlanmanın Şartları Nelerdir?

Hazırlanan torba yasa içerisinde kendisine yer bulan bu sicil affından bireylerin faydalanabilmesi adına temelde iki şart belirtilmektedir. Bu şartlar şu şekildedir.

  • Sicil affının Resmi Gazete’de yayınlandığı tarihten itibaren 6 ay içerisinde, bankadan ceza aldığınız kredi kartı ya da kredi borcunun tamamının ödenmiş olması.
  • Eğer 6 aylık süre içerisinde borcun tamamını ödeyecek durumunuz yoksa ya da borcun miktarı çok fazlaysa, bu durumda toplam kredi ve kredi kartı borcunuzu yapılandırmanız gerekmektedir.

Bu iki şartı yerine getiren kişiler, çalışmış oldukları bankaya başvurmaları halinde söz konusu aftan faydalanabilecektir. Birçok kişi, kredi borcunu yapılandırdıktan sonra daha fazla borcun altına gireceğini ya da vade süresinin kısa olacağını düşünse de, sicil affının resmileşmesinin ardından, borç yapılandırma işlemlerine de düzenlemeler getirilmiştir. Bu doğrultuda, 48 aya kadar uzayan vade sürelerini, düşürülen faiz oranları takip etmektedir.

Kredi sicil affı konusunda merak edilen ve çokça araştırılan bir diğer konu da, bankaların başvuruları kabul edip etmeyeceğidir. Her ne kadar resmi bir durum olsa da, bazı bankaların kredi geçmişini temizlemekte direndiği bilinmektedir. Fakat, dilekçe usulüne göre yapılacak başvurularda, resmi gerekliliklerden dolayı başvurunun reddedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir.

Sicil Affı Yasası İle Yeni Kredi Kullanımı

Söz konusu sicil affından faydalanan kişiler, Findeks kayıtlarından yapacakları sorgulama işlemlerinin ardından, geçmiş dönemde aldıkları cezanın ortadan kalktığını görebilecektir.Fakat, aftan faydalanmak için başvurunun yapıldığı ilk gün, bu başvuru kayıtlara geçmeyecektir. Bundan dolayı hem kaydınızı kontrol etmede hem de yeni bir kredi başvurusunda bulunmada aceleci davranmamanızda fayda vardır. Banka ve Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarının uyuşması için 15 günlük bir süre yeterli olacaktır. Bu sürenin sonunda kara listede olan kaydınız silinecek ve yeni kredi alabilmenizin önü açılacaktır. Ama, banka sicilinin temizlenmesinin ardından yeni bir kredi alabilmek için kredi notunuzun ve gelir durumunuzun da yeterli düzeyde olup olmadığını takip etmeniz gerekecektir.

Bankadan bir ceza alındığında, tıpkı sicile işlenen ceza kredi notuna da işlenecektir. Kredi notunun düşürülmesi ile oluşan bu cezada, üç ya da dört aylık düzenli ödeme takip edilerek kredi notunun yükseltilmesi mümkündür. Fakat, kredi sicil affı sonrasında kişilerin kredi notlarının belirli bir ölçüde yükseldiği görülmektedir. Bunun nedeni ise, bankadan alınan cezanın silinmesi ve kredi notunun üzerindeki azaltıcı etkisinin de ortadan kaldırılmasıdır.

Sicil Affından Yararlananın Kredi Notu Artacak Mı?

Kredi sicil affı, şartların tamamlanması ile birlikte resmi bir şekilde kişilerin faydalanabileceği bir işlemdir. Bundan dolayı, kişilerin kesinlikle acele etmesinde fayda vardır. Bankalardan kredili ürün kullanılabilmesi için olmazsa olmaz olarak tabir edilen banka sicili ve kredi notu arasındaki ilişkiyi sağlamlaştıracak olan bu aftan sonra, yalnızca banka sicilinizdeki cezalar silinmeyecek, kredi notunuz da yükselecektir. Eğer, borcun tamamını ödeyecek durumunuz olmadığından dolayı, toplam borcunuzu yapılandırarak bu tarz bir işlemle aftan faydalanacaksanız, her düzenli borç ödemesinin kredi notunuzu arttıracağını kesinlikle unutmamalısınız.

Kredi sicil affı sonrasında artan kredi notunuz ile birlikte, ister yeni bir kredi isterseniz de kredi kartı kullanımı için başvuruda bulunabilirsiniz. Banka burada yalnızca kredi notunuz, banka siciliniz ve banka şubesine sunacağınız gelir durumunuza göre sizlere yanıt verecektir. Son olarak bilinmesi gereken durum ise, yeni alınacak kredilerdir. Her ne kadar sicilinizdeki cezalar temizlense de, bankalar geçmişe dönük inceleme yapabilmektedir. Bundan dolayı ilk etapta yüksek limitlerde bir başvurunuza onay alamayabilirsiniz.

KREDİ VE KREDİ KARTI SİCİL AFFI MECLİSTEN GEÇTİ Mİ? YASALAŞTI MI? RESMİ GAZETEYE ÇIKTI MI?

18/01/2017 Tarihinde Mecliste alınan kararlar ve meclisten geçen kanunlar ile birlikte sicil affı kabul edildi. Fakat Resmi gazetede yayınlanması bir kaç gün alabilir.

Kullanılmış olan nakdi ve gayrinakdi kredilerinin ödemelerini aksatarak ödeyen gerçek veya tüzel kişilerin ticari faaliyetlerinde bulunanların veya bulunmayanların gerçek kişilerin ve kredi müşterilerinin, karşılıksız çıkmış olan çek, protesto edilmiş olan senetler, kredi kartları ve diğer tüm kredi borçlarının zamanında ödenmemesinden kaynaklı olarak Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi’nde kayıt altına alınmış kişilerin kredi müşterilerinin bu borçlarından kaynaklı olarak kara listede bulunmalarının iptal edilmesi için 6 ay içinde bu borçlarını ödemeleri veya yapılandırma yapmaları halinde ödeme performansından kaynaklı olan bütün olumsuz kayıtların dikkate alınmayacağı belirtilmiştir.

Bu kişilere kredi veren kuruluşların ve finansal kuruluşların yasa gereği mevcut kredilerini yeniden yapılandırması veya yeni kullanacakları kredilerden, kredi kartlarından dolayı hukuki veya cezai sorumlulukları doğmayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (29 oy verildi, ortalama: 4,66 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Banka, Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi! (602 Yorum)

  1. Ben 2009 dan beri talihsız bir olay başıma geldi köy kavgası nedeniyle 17 yıl hapis yattım dışarıda iken banka sicilim de sıkıntım yoktu ama kapalı cezaevi nedeniyle sicile takıldım bu sicilimin tekrar aktif hale getirmem için ne yapmam gerekiyor teşekkürler.

  2. Sicil affı çıktımı bende kredi çekemiyorum sicil affı nezaman çıkar bankaya borcum yok ödedigime karşı evrak aldım ama kredi çekmek istiyorum

1 78 79 80