Bankalardan Bireysel Emeklilik Hesabı Açtırılır Mı?

yorumsuz
649 gösterim

Bankalar, yalnızca maddi konularda kişilere kredi ve kredi kartı vermek için değil, onların yapacakları birikimleri de kendi güvencesine almak için bir takım çalışmalarda bulunmaktadırlar. Bu alanda birçok hizmets ayılacak olsa da 2017 yılı için belirtilmesi gereken en önemli hizmet bireysel emeklilik hesabı olarak belirtilebilmektedir.

Kişilerin hem düşük miktardaki tasarruflarının banka güvencesinde muhafaza edilmesi hem de devlet tarafından bireysel emeklilik hesabı açtıran kişilere sunulan desteklerden faydalanabilmeleri amacıyla bu hizmet sunulmaktadır. Emeklilik hesabı açtırmak isteyen kişiler bundan dolayı sadece sigorta şirketlerine ya da bireysel emeklilik firmalarına değil, bankalara da başvuruda bulunabilirler. Şuan Halkbank, QNB Finansbank, Kuveyt Türk Katılım Bankası ve Türkiye İş Bankası tarafından kişilerin düşük bütçeler ile emeklilik hesabı açtırmalarının önü açılmıştır.

Bireysel emeklilik hesabı açtıracak olan kişiler bankalara başvuruda bulundukları zaman, yalnızca onların sunmuş olduğu alt sınırlara göre katılım gösterebilmektedir. Yani, a bankasından aylık 100 TL ödeyerek bir emeklilik hesabı açtırabileceğiniz gibi, diğer bankalardan daha yüksek ya da daha düşük fiyatlardan da hizmet alabileceksiniz. Bankalar bireysel emeklilik konusunda en etkili hizmeti sunabilmek için bazı sigorta firmaları ile anlaşma yapmakta ya da kendi sigorta şirketlerini kurmaktadırlar. Buna örnek verecek olursak, Türkiye İş Bankası’nın Anadolu Hayat Emeklilik ile çalıştığını, QNB Finansbank’ın ise Cigna Finans ile çalışamalrını sürdürdüğünü belirtebiliriz.

Bireysel emeklilik hesabı açtıracak kişilerin temelde dikkat etmesi gereken konularda ise, hesabın açılışı sırasında seçilen fonlardır. Bankada açtırdığınız emeklilik hesabına sizler aylık alt sınırlara göre ödeme yaptığınızda, devlet yatırılan tutarın %20’si için destek verecektir.

Ancak, emeklilik hesabı açılırken görevli tarafından bir fon seçimi yapılmışsa, yapacağınız yatırımlar ile birlikte ana paranız ayrı bir gelir elde edebilir ya da fonların değer kaybı yaşaması durumlarında da zarara uğrayabilir. Bundan dolayı yapacağınız işlemlerde kesinlikle fona bireysel emeklilik yansıtmasının sonuçlarını araştırarak ya da seçilecek fonun değerlerini araştırarak işlem yapmalısınız. Devlet desteklerinden faydalanma konusunda ise, ne kadar süre yatırım yapmanız gerektiğini, hesap açılışı sırasında görevliye sormalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın