Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar [TAM LİSTE]

101 yorum
29.585 gösterim

Kötü sicili olanlara bankalar kredi ve kredi kartı verir mi?

Sicili bozuk kara listede ve kredi notu düşük olanlara kredi veren bankaları sizler için araştırdık. İcralık olan, banka ile avukatlık olma seviyesine gelen, acil paraya ihtiyaç duyan, bankaların kara listeye aldığı, kırmızı kalem çektiği kişilere bankalar tarafından yeniden yapılandırma veya borç kapatma kredisi verilip verilmeyeceği haberimizde yer almaktadır.

Kara liste nedir?

Kara listede daha önce kullanmış olduğu krediler veya kredi kartları nedeniyle, birçok defa borucunu ödemeyen, aylık geliri ödemesi gereken taksit tutarlarını aşan, herhangi bir gelir belgesi sunamayan, icralık duruma düşen veya düşmek üzere olan kişilerin merkez bankası ve  kredi kayıt bürosu tarafından belirlenen listeye dahil edilen kişilere kara listede olanlar denir. Kara liste tamamen maddi bir durum olduğundan dolayı kişinin borçlarını ödemesi durumunda 5 yıl içerisinde kara listeden silinebilir.

Kötü sicil ile kara listenin farkları nelerdir?

Kara sicil tamamen, borçları nedeniyle, “kredi verilemez” grubunda bulunan kişilerdir. Ancak sicili bozuk olanlar ise, kredi notu düşük olan, kredi notu sorgulamasında riskli kişiler olarak görülen kişilerdir. Kara listede olan kişiler ile sicili bozuk kişiler arasında ki fark budur. Bankalar tarafından tamamen kredi verilemeyen kişiler ile kötü sicilli kişiler arasında ayrım yapılmaktadır.

Ülkemizde kredi veren bankalar; Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası (Vakıfbank), Adabank, Akbank, Anadolubank, Fibabanka, Şekerbank, Turkish Bank,  Citibank, Denizbank, Finans Bank, HSBC Bank, ING Bank, Odea Bank, Rabobank, Türk Ekonomi Bankası, Türkiye Garanti Bankası, Türkiye İş Bankası, Yapı ve Kredi Bankası,  Alternatifbank, Burgan Bank gibi bankalarıdır. Bu bankaların herhangi birine kredi başvurusu yapabileceğiniz gibi, daha önce bu bankalardan kullanmış olduğunuz kredi nedeniyle, sicili bozuk durumuna düşmeniz durumunda kredilerinizin yapılandırılması için başvuruda bulunabilirsiniz. Bankaların uygun görmesi durumunda yapılandırma veya borç kapatma kredisi kullanabilirsiniz. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara başvurmadan önce bankalara nasıl başvuruda bulunacağınızı bilmeniz gerekmektedir. İnternet üzerinden sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz.

Bozuk sicile kredi veren bankalar

Sicili bozuk terimi iki anlam taşımaktadır. Birincisi kredi notu düşük olan burda bir parantez açmamız gerekirse ”Kredi notun etkisi bildiğiniz üzere bir hayli yüksek notunuzu ücretsiz kredi notu öğrenme makalemizden bilgi sahibi olabilirsiniz”, bankalar tarafından kredi işlemi yapıldığı esnada, daha önce kredi veya kredi kartı kullanmamış olması nedeniyle, hakkında olumlu veya olumsuz sonuç alınamayan riskli grupta bulunan kişilerdir. Aynı zamanda kara listede olmamasına rağmen daha önce birkaç defa borcunu ödememesi nedeniyle, hakkında olumsuz not verilmiş kişiler de sicili bozuk olanlar grubunda görülebilmektedir. Sicili bozuk olanlara kredi veren bankalar ise, bu grupta olan kişilere, çeşitli yöntemler ile kredi veren bankalardır.

Kötü sicil sahibi bir müşteri olarak, bankaya borcu bulunmayan bir müşteri gibi, gelir belgesiz veya maaş bordrosu ile başvurmanız durumunda, krediniz olumlu sonuçlanmayacaktır. Hatta kara listede olan bir kişiyseniz ve maaşınız belirli bir kısmına icra emri nedeniyle el konulmuş ise, bu durum maaş bordrosunda da görüleceğinden, bankadan kredi almanız zorlaşacaktır. Bu durumda kara listede olanların kredi başvurusu yapabilmesi için iki yöntemden bahsetmek istiyorum.

İpotek ile başvuru

Sicili bozuk olan kişiler, bankalara başvurmadan önce, bankaya kendi üzerine kayıtlı bulunan bir gayrimenkulü (ev, tarla, arsa, hisse vb.) ipotek ettirerek kredi başvurusunda bulunabilirler. Bankanın vereceği krediyi, bu gayrimenkulü rehin göstererek bankaya olan kredi borçlarını ödememeleri durumunda, banka tarafından bu rehine haciz işlemi yapılabileceği yönünde bir garanti sağlayarak kredi talebinde bulunabilirler. Bu durumda banka tarafından yapılan inceleme sonucunda, bu ipoteğin değeri konusunda eksper görevlendirilerek, çekeceğiniz kredi karşılayıp karşılamadığı yönünde bir araştırma yapılabilir. Bu araştırma sonucunda, eğer talepte bulunduğunuz kredi karşılaması durumunda banka tarafından sicili bozuk olan müşteriye kredi imkanı verilebilir.

Kefil ile başvuru

Sicili bozuk olanlar için bir diğer başvuru yöntemi ile kefil göstererek kredi başvurusu yapmaktır. Banka sicili bozuk olan kişinin krediyi ödeyip ödeyemeyeceği yönünde çelişkiye düşmesi nedeniyle kredi vermese de, kefilin durumu göz önünde bulundurularak, kredi verebilmektedir. Tabi kefil olabilecek kişinin de aşağıda belirtilen kriterleri taşıması gerekmektedir. Bu kriterler belirlenirken en çok sorulan soru kimler kefil olabilir sorusudur.

Kimler kefil olabilir?

Kötü sicili olanların yapacakları kredi başvurusunda kefil olabilecek kişilerden bazıları aşağıda belirtilmiştir.

  • Kamu kuruluşlarından maaş ya da ücret alan memur ve işçiler
  • Emekli, çiftçi ve bağ-kur a kayıtlı olmayan meslek sahipleri
  • Ticaret ya da sanayi odasında kayıtlı tüccar ya da sanatkar
  • Bağ-kur a üye olanlar
  • Yüksek tahsili icap ettiren meslek sahiplerinden serbest çalışanlar (doktor, avukat, eczacı, mühendis gibi)
  • Bankalarda çalışan memur ve işçiler kefil olabilirler.

Eğer sizde, sizinde siciliniz kötü ise, sicili bozuk olanlara kredi veren bankalara yukarıda belirtilen kişilerden birini kefil belirleyerek, bankaya kefil gösterebilirsiniz. Banka tarafından yapılacak araştırma sonucunda, kefilin de sicilinin bozuk olup olmadığı araştırılacak, daha önce kullanmış olduğu kredi olup olmadığı, icralık durumu olup olmadığı, ne kadar maaş aldığı gibi durumlar incelenerek, kredi başvurusunda bulunan kişiye olumlu veya olumsuz yanıt verilecektir.

Başvurusu nasıl yapılır?

Kötü sicili olan, icralık durumda olanlar ve sicili bozuk olanların kredi başvuruları tüm banka şubelerinin müşteri temsilciliğinden yapılabilmektedir. Sizde, Akbank, İşbankası, TEB, İngBank gibi bankalara ve diğer bankalara kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ayrıca bankaların kredi kampanyalarından yararlanarak kredi başvurusu yapabilirsiniz. Kampanyalar dahilinde bankaların internet sitelerinden en uygun kredileri seçerek online başvuruda bulunabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (3 oy verildi, ortalama: 3,67 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar [TAM LİSTE] (101 Yorum)

  1. 40 bin borçum var 40 bin lira ihtiyacım var 80 bin lira kredi ihtiyacım var asgari ücretle çalışıyorum 60 ay üzeri vadeyle olur çok zordayım

1 12 13 14