Adım Adım Kredi Notu Öğrenme Yöntemleri

yorumsuz
1.023 gösterim

Herhangi bir bankadan kredi veya kredi kartı hizmeti almaya hazırlanıyorsanız, başvuru işlemlerine geçmeden önce kredi notu sorgulama işlemlerinden birisini uygulamanız oldukça önemlidir. Çünkü, hangi bankaya başvuru yaparsanız yapın, başvuru işlemlerinde gereken şartların başında sizlerin kredi notu gelmektedir.

Eğer düşük seviyede bir kredi notunuz varsa, bu durum banka tarafından olumsuz değerlendirilecek ve bu olumsuzluk doğrudan başvuru işlemlerinize yansıyacaktır. Ayrıca, bankalara yapılan her başvurunun kredi notunuzu düşürdüğünü de bilmelisiniz. Bundan dolayı risk almamak ve kredi notunuzu tehlikeye atmamak adına, güncel puanınızı sorgulamalısınız.

Kredi notu sorgulama işlemlerinde kullanacağınız birkaç farklı uygulama bulunmaktadır. Bunların neler olduğu ve nasıl kullanılacağı ise şu şekildedir.

Kredi Notu Sorgulama Yolları

  1. Findeks Kurumsal Sitesi: Kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmek için ilk olarak Findeks’in internet sitesini ziyaret edebilirsiniz. Burada varsa üyeliğinize giriş yapmalı yoksa da yeni bir Findeks bireysel hesap oluşturmalısınız. Ücretsiz bir şekilde oluşturduğunuz hesabınızı, dilediğiniz süre ile kullanabilir ve Findeks puanı sorgulaması yapabilirsiniz.
  2. SMS İle Kredi Notu Öğrenme: Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell kullanıcıları, sadece bir kısa mesaj göndererek anında kredi notlarının kaç olduğunu öğrenebilirler. Bunun için 11 haneli vatandaşlık numarasını ve bir boşluk bıraktıktan sonra doğum yılınızı yazmalısınız. Kısa mesajı da 1122’ye göndermeniz yeterli olacaktır.
  3. İnternet Bankacılığı: Artık kredi notu öğrenme işlemleri için bankanızın internet bankacılığı ya da mobil bankacılık uygulamasını kullanabilirsiniz.
  4. Banka Şubeleri: En başta belirttiğimiz Findeks sistemi, bankalar tarafından da kullanılmaktadır. Bundan dolayı dilediğiniz bir şubeye kimliğiniz ile başvuruda bulunarak, kredi notunuzun değerini öğrenebilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme Ücretleri Ne Kadar?

Kredi notunuzun kaç olduğunu öğrenmeye karar verdiğinizde, yukarıdaki 4 yöntemden birisini seçebilirsiniz. Ancak, kredi notu sorgulama işlemlerinin tamamında belirli bir ücret ödemeniz gerekecektir. Resmi sonuçlara şuan için ücretsiz ulaşma şansınız ne yazık ki bulunmamaktadır.

Şuan tüm sorgulama yolları Findeks sistemini kullandığından dolayı, alınan ücretler de Findeks’teki ile aynıdır. Buna göre, her sorgulama işleminde hem kredi notunuz hem de Findeks Risk Raporu sonucunuzu öğrenmeniz için 9 TL’lik bir ücret ödemesi yapmanız gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın