Faizsiz Evlilik Kredisi ve Devlet Destekleri

yorumsuz
387 gösterim

Çiftlerin en mutlu günleri olmasına rağmen, hem öncesi hem de sonrasındaki süreçte çok büyük ekonomik zorluklar yaşayacağı evlilikler, artık devlet kontrolüne girmiş durumdadır. Evlenecek olan kişilere bir miktar destek olmak ve onların zorluklarını hafifletmek amacıyla, bakanlıklar tarafından faiz bulunmayan evlilik kredisi sunulmaktadır. Şuan devlet desteği ile gerçekleştirilen ve evlilik harcamalarında kullanılabilecek kredi paketi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulmaktadır.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından sunulan faizsiz krediden faydalanmak için, çiftlerin 18 ile 24 yaş aralığında bulunmaları gerekecektir. Bu şart tamamlanıyorsa, kişilere 10 bin TL değerinde kredi yardımı yapılmaktadır.

Devlet Evlilik Kredisi Şartları

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, evlilik kredisi imkanlarından faydalanmak için Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuracak kişilerin, önce yaş şartını tamamlaması gerekmektedir. Bu şart ise en az 18, en fazla da 24 yaştır. Yaş şartına ek olarak tamamlanması gereken diğer şartlar da şu şekildedir.

  • Kişiler yaş sınırını taşımalıdırlar.
  • Başvuruda bulunacak olan kişinin, Türk Ceza Kanunu’nda belirtilen ağır suçları işlememiş olması ve adli sicilinin temiz olması gerekmektedir.
  • Hizmette öncelikli olarak devlet yurdunda kalan, öksüz ve yetim kişilere sunulmaktadır.

Kişilerin genel olarak tamamlaması gereken şartlar yukarıdaki gibidir. Bakanlığa başvuru yapıldığında, kişiler hakkında inceleme yapılacak ve sonrasında kimlerin başvurusunun olumlu olacağına karar verilecektir.

Devlet Destekli Evlilik Kredisi Geri Ödeme

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı aracılığı ile sunulan evlilik kredisi için sunulan 10 bin TL, belirtildiği gibi faizsiz bir şekilde sunulmaktadır. Normal şartlarda her birey, almış olduğu bu krediyi bir yıl gecikmeli olarak ödeyecektir. Bir yıl sonra başlanan kredi ödemesinde, vade süresi de eşit taksitler halinde 5 yıla bölünecektir. Görüldüğü gibi, devlet desteği ile sunulan kredide, hem faiz bulunmuyor hem de ödeme işlemlerinde çiftleri zorlamayacak şekilde bir düzen oluşturulmaktadır.

Eğer evlilik kredisi alan bireyler, ilk yıl içerisinde çocuk sahibi olurlarsa, bu durumda kredi ödemelerini bir yıl daha erteleyebilirler. Bu sayede, düğün sonrasında yapacağınız erteleme süresi 2 yılı bulacak ve hem düğün sonrasında hem de çocuk bakımı sırasında maddi zorlukları daha az yaşayacaksınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Kasım 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın