Acil Para Veren Yerler 2017 – 2018

1 yorum
820 gösterim

Parasal işlemler ülkemizde bankalar aracılığı ile sağlanmaktadır. Acil nakit paraya ihtiyacı olan kişiler ya da firmalar bankalar aracılığı ile para ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Bazı durumlarda kişilerin ya da firmaların kredi notları bankaların istedikleri notun altında olmaktadır. Durum böyle olunca acil para ihtiyacını karşılayacak olan kredi hizmetini alamamaktadırlar. Bu durumlarda acil nakit kullandıran bazı yerler vardır.

1. Kuyumcular

Kuyumcular, altın alıp satma işini gerçekleştiren meslek grubudur. Altın eskiden günümüze her zaman değerli bir maden olarak kabul edilmiştir. Değerinden dolayı fiyatı oldukça yüksek düzeylerdedir. Kuyumculuk yapan kişilerinde bu sebeplerden dolayı yüklü sermayeleri vardır. En büyük sermayeleri elbette altın rezervleridir.

Acil paraya ihtiyacı olan kişi kuyumcuya gider ve senet ile vadeli altın alma işlemi gerçekleştirir. Örneğin değeri 2000 lira olan altını vade ile 2500 liraya alır. Senete imza atar. Sonra bu aldığı altınları nakit karşılığında kuyumcuya daha düşük bir fiyattan geri verir. Arada kalan fark kuyumcunun karı olur. Nakit kullanan kişi de acil para karşılığı uzun vadede faiz ödemeyi kabul etmiş olur.

2. Faktöringler

Toplumda tefeci olarak bilinen ihtiyacı olan kişilere senet karşılığında faiz ile nakit sağlayan kişilerin devletten izin almış şekline faktöring denmektedir. Faktöringler firma olarak ekonomik hayatta bulunmaktadırlar. Hazine müsteşarlığı tarafından izin verilen faktöringler yüz bin liraya kadar kredi sağlamaktadırlar. Verilen paraya karşılık senet ya da ipotek yöntemini kullanırlar. İpotek yöntemi borcu alan kişinin taşınmaz malının rehin alınma durumuna denmektedir. Yani bunun anlamı ödemesini yapmayan borçlunun taşınmazı satılarak borcun alınacağıdır.

3. Cep Telefoncular

Günümüzde cep telefonu fiyatları özellikle Euro ve Doların Türk lirası karşısında değer kazanmasıyla birlikte çok yüksek seviyelere ulaşmıştır. Nakit ihtiyacı olan kişiler bir telefoncuya gidip senetle, aylık vadeli olarak bir telefon satın alırlar. Satın aldıkları bu telefonun kutusunu açmadan sıfır olarak telefoncuya geri satarlar. Vadeli olarak örneğin 2500 liraya satılan telefon, telefoncu tarafından peşin fiyata 2000 liraya geri alınır. Aradaki 500 lira fark telefoncunun karı olur. Vadeli olarak 2500 lira ödeyecek olan nakit ihtiyacı olan kişi, peşin olarak 2000 lirayı cebine koymuş olur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Kasım 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (3 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Acil Para Veren Yerler 2017 – 2018 (1 Yorum)