Kredi Sicili Bozuk Olanlara Kredi Veren Bankalar

yorumsuz
1.904 gösterim

Çektiği kredileri düzenli olarak ödemeyen kişilerin kredi notu banka tarafından düşürülür. Ödemeleri uzun süre yapmadığı için yasal takibe alınan kişiler de kara listeye alınabilir ya da bankalar tarafından kırmızı kalem yiyebilir. Bu durumlar kişilerin kredi sicilinin bozuk olmasına neden olur. Kredi sicili kötü olan kişiler geri ödemeleri düzensiz olarak yaptığı için bankalar tarafından güvensiz bulunurlar.

Bu kişilerin bankalardan kredi alabilmesi bir hayli zordur. Bununla beraber yoğun bir şekilde yapılan kredi teşvikleri ile birlikte, sicili bozuk olan kişiler de kredi çekebiliyor. Bunun için öncelikle bankaya bir teminat belirtmek gerekecektir. Banka sizleri geri ödemede problemli gördüğü için, borcun geri ödeneceğini somut bir şekilde temin etmeniz gerekir. Bu durumda bankalardan kredi alabilmek mümkün olur.

İpotekli Kredi Başvurusu

Kredi sicili bozuk olan kişiler için en garanti başvuru şekli, ipotekli başvurular olacaktır. Üzerinize kayıtlı bir taşınmaz mal var ise, kredi notunuz kötü olsa bile kredi çekebilirsiniz. İpotekli kredilerde öncelikle banka tarafından bu malın değeri belirlenir. İpotek ettiğiniz mal, kredinin toplam tutarını karşılıyorsa, rahatlıkla kredi çekebilirsiniz. Ancak geri ödemenin yapılmaması durumunda bu mala bankanın el koyacağını unutmamak gerekiyor.

Kefil Göstererek Kredi Çekmek

Geri ödeme konusunda bankaya teminat göstermek için en uygun yollardan birisi de kefil göstermektir. Kredi sicili bozuk olan kişiler, bankaya bir kefil göstererek rahatça kredi kullanabilir. Özellikle devlet memuru gibi düzenli geliri bulunan kişilerin bankaya kefil olarak gösterilmesi daha garantili olacaktır. Ancak kefil gösterilen kişilerin kredi sicilinde hiçbir bozukluk olmaması gerekiyor. Aksi durumda yine kredi başvurunuz olumsuz olarak sonuçlanır.

Banka Dışında Nereden Kredi Alabilirim?

Kredi sicili bozuk olduğu için bankalardan kredi çekemeyen kişiler, ilk olarak faktöring şirketlerine başvurabilir. Bu şirketlerden özellikle esnaflar senetle kredi çekebilir. Elinizde günü gelmemiş bir senet bulunuyorsa, bu seneti göstererek dilediğiniz gibi kredi çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra günümüzde kuyumculardan kredi alma seçeneği de oldukça cazip hale gelmiştir. Birçok kuyumcu, kişilere kredi olarak nakit para ya da altın veriyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (4 oy verildi, ortalama: 4,75 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın