Senetle Para Veren Kuyumcular

5 yorum
5.081 gösterim

Ülkemizde şuan parasal sıkıntı çeken, kazandığı parayı geçimine yettiremeyen birçok vatandaş bulunmaktadır. Bu kişiler parasal sıkıntılarını kredi kartı ile ya da bankadan kredi çekerek karşılamaya çalışmaktadır. Fakat son yıllarda yapılan yasal düzenlemeler ile bankalardan belli miktar para çekilebilmektedir. Banka kredisi için de bazı şartları yerine getirmek gerekir. Bu şartları taşımayanlar banka kredisi kullanamaz.

Kimler Banka Kredisi Kullanamaz

Belli sabit bir geliri olmayan kişiler kredi kullanamaz. Banka sicil notu düşük olan kişilerin kredi başvuruları onaylanmaz. Bankaların kara liste tabir edilen icra takibine girmiş ya da icralık borcu oluşmuş kişiler bankadan kredi kullanamaz. Aylık gelirinin çekmek istediği krediyi ödemeyi yetmeyen kişiler kredi kullanamaz.

Kredi Kullanamayan Kişiler Nakit İhtiyacını Nasıl Karşılayacak

Nakit sıkıntısı çeken banka kredisi kullanamayan kişiler varsa kredi kartlarının izin verdiği limit dahilinde nakit kullanabilir. Bir tanıdıktan elden borç alarak nakit sıkıntısını gidermeye çalışabilir. Bu imkanlara sahip olmayanlar başka şekiller denemek zorunda kalabiliyor. En çok tercih edilen şekillerden biri kuyumcular aracılığı ile kullanılan yöntemler.

Senet İmzalayarak Kuyumcudan Para Nasıl Alınır?

Tanıdıktan borç bulamayan, bankadan kredi kullanamayan, kredi kartı olmayan ya da kredi kartında limit olmayan kişiler nakit sıkıntı yaşadığında bu nakit sıkıntıyı gidermek için kuyumcu yolunu seçmeye başladılar. Son zamanlarda oldukça yaygınlaşan bu yöntem ile para veren kuyumcu sayısı da bu yöntemi kullanan kişi sayısı da artmış durumda. Nasıl oluyor, bu işi yapan kuyumcuya gidiliyor. Kuyumcu kişiye istenilen paranın üzerine belli bir oranda faiz ekleyerek senet imzalatıyor.

İmzalanan senede ödeme günü de yazılıyor. Bu şekilde kişiler senet imzalayarak kuyumculardan para alıyor. Neredeyse tüm illerde bu işi yapan kuyumcular bulunuyor. Biraz araştırma yapılarak hangi kuyumcu yapıyor ise o kuyumcuya gidilerek senet karşılığı para alınabilir. Ama bu şekilden önce tanıdık ya da banka aracılığı ile nakit sıkıntısı çözmeye çalışılmalı. O şekiller ile çözülmediği takdirde böyle bir yöntem uygulanmalı. Çünkü imzalanan senet gününde ödenmediği zaman senet sahibi icra takibine başlar ve borç miktarı yükselir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Aralık 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Senetle Para Veren Kuyumcular (5 Yorum)