Senetle Para Veren Yerler 2017 İkrazatçı Faktöring Kuyumcu Zenginler

39 yorum
5.643 gösterim

Acil nakit ihtiyaçları durumunda tüketicilerin ilk başvurdukları yer bankalardır. Ancak bazı durumlarda bankalardan kredi almak mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda faiz üzerinden senet ile para veren yerler bulunmaktadır. Ülkemizde bu tarz iş yapan kişilere tefeci adı verilmektedir. Senet ile para veren yerlerin zor durumda olan insanlara kısa süreli vadeyle yüksek faiz şartı ile nakit para vermektedirler. Belirli gün sonra faizi ile birlikte geri aldıklarında ortaya bir kazanç çıkmaktadır.

Kuyumcular

Zor durumda olan bir kişi, kuyumcuya gidip senet karşılığı altın alır ve altına dokunmadan kuyumcuya geri verip onu nakde çevirir. Satın alınıp geri verilen altın vade durumuna göre aylık taksitler ile kuyumcuya ödenir. Kuyumcu bu alış satıştan kar eder. Bu nakit parayı kullanan kişi ise faiz ödemiş olur.

Faktoringler

Ülkemizde BDDK’ya kayıtlı 61 adet faktoring şirketi vardır. Yasal hükümlere göre varlıklarını sürdüren bu şirketler senet bozma ve benzeri tarzda işlemleri anında uygulamaktadırlar.

Telefoncular

Acil nakit ihtiyacını karşılamak için bir telefoncuya gidip senetle bir cep telefonu satın alınır. Kutusu hiç açılmayan telefon satan kişiye nakit karşılığında geri verilir. Örneğin telefon 1500 lira ise telefoncu onu senet ile 2000 liraya satar. Karşılığında da nakit 1500 lira ödemiş olur. 500 lira kar etmiş olur. Acil nakit ihtiyacı olan kişi de vadelere bölünmüş olan borcunu zaman içerisinde öder.

İkrazatçı

Parası olan kişilerin devamlı ya da belirli dönemlerde ipotek ya da senet karşılığı faizle para vermesine iktizatçılık denir. Elbette bunu bir kazanç elde etmek için yapmaktadır. Vade sayısına ve zamanına göre faiz uygulaması vardır. Tefecilerden farklı bir gruptur. Tefeciler yasa dışı faiz uygulamaları ile borç verirken ikrazatçılar Hazine müsteşarlığından alınan izin ile bu işlemleri sağlamaktadırlar.

Zenginler

Bankalardan kredi alamayan tüketiciler bu yola başvurmaya çalışmaktadırlar. Büyük şehirlerde sermaye sahipleri bu tarz krediler sağlasalar da, ülkemiz genelinde gelişmiş bir uygulama değildir. Ayrıca izinsiz faiz uygulamaları da ülkemizde yasal olarak suçtur.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Senetle Para Veren Yerler 2017 İkrazatçı Faktöring Kuyumcu Zenginler (39 Yorum)

  1. Banada acil 7000 tl lazim 17 yildir kamuda calisiyorum düzenli gelirim vardir izmirde ikamat etmekteyim yardimci olacak varsa arayınız 0-541-336-70-06 senetle de olur