Senetle Para Veren Yerler 2017 İkrazatçı Faktöring Kuyumcu Zenginler

17 yorum
62 gösterim

Acil nakit ihtiyaçları durumunda tüketicilerin ilk başvurdukları yer bankalardır. Ancak bazı durumlarda bankalardan kredi almak mümkün olmamaktadır. Bu durumlarda faiz üzerinden senet ile para veren yerler bulunmaktadır. Ülkemizde bu tarz iş yapan kişilere tefeci adı verilmektedir. Senet ile para veren yerlerin zor durumda olan insanlara kısa süreli vadeyle yüksek faiz şartı ile nakit para vermektedirler. Belirli gün sonra faizi ile birlikte geri aldıklarında ortaya bir kazanç çıkmaktadır.

Kuyumcular

Zor durumda olan bir kişi, kuyumcuya gidip senet karşılığı altın alır ve altına dokunmadan kuyumcuya geri verip onu nakde çevirir. Satın alınıp geri verilen altın vade durumuna göre aylık taksitler ile kuyumcuya ödenir. Kuyumcu bu alış satıştan kar eder. Bu nakit parayı kullanan kişi ise faiz ödemiş olur.

Faktoringler

Ülkemizde BDDK’ya kayıtlı 61 adet faktoring şirketi vardır. Yasal hükümlere göre varlıklarını sürdüren bu şirketler senet bozma ve benzeri tarzda işlemleri anında uygulamaktadırlar.

Telefoncular

Acil nakit ihtiyacını karşılamak için bir telefoncuya gidip senetle bir cep telefonu satın alınır. Kutusu hiç açılmayan telefon satan kişiye nakit karşılığında geri verilir. Örneğin telefon 1500 lira ise telefoncu onu senet ile 2000 liraya satar. Karşılığında da nakit 1500 lira ödemiş olur. 500 lira kar etmiş olur. Acil nakit ihtiyacı olan kişi de vadelere bölünmüş olan borcunu zaman içerisinde öder.

İkrazatçı

Parası olan kişilerin devamlı ya da belirli dönemlerde ipotek ya da senet karşılığı faizle para vermesine iktizatçılık denir. Elbette bunu bir kazanç elde etmek için yapmaktadır. Vade sayısına ve zamanına göre faiz uygulaması vardır. Tefecilerden farklı bir gruptur. Tefeciler yasa dışı faiz uygulamaları ile borç verirken ikrazatçılar Hazine müsteşarlığından alınan izin ile bu işlemleri sağlamaktadırlar.

Zenginler

Bankalardan kredi alamayan tüketiciler bu yola başvurmaya çalışmaktadırlar. Büyük şehirlerde sermaye sahipleri bu tarz krediler sağlasalar da, ülkemiz genelinde gelişmiş bir uygulama değildir. Ayrıca izinsiz faiz uygulamaları da ülkemizde yasal olarak suçtur.

Bir önceki yazımız olan Senetle Para Veren Kuyumcular başlıklı makalemizde Banka kredisi, Borç Para Veren Kuyumcular ve senetle araba hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Aralık 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Senetle Para Veren Yerler 2017 İkrazatçı Faktöring Kuyumcu Zenginler (17 Yorum)

 1. slm ben cumali esen benim 15.000 Tl ihytiyacim var ücretli calisanim aylikbsekilde odeywbilirim 0533****66

 2. slm ben cumali esen ssk li ozwl sektorde ucreli calisanim 15.000 tl nakit ihtiyacim var
  aylik odeme seklinde oderim

 3. 5000 tl ihtiyacım var sigortalı çalışıyorum 3 senedir aynı iş yerindeyim bankalara borcum vardı bitirdim borcumu ama sicil hemen temizlenmediği için kredi alamıyorum acil dönüş yaparsanız tsk.

 4. Merhaba herkese senetle nakit ihtiyaçları görünür şirket şartlarına göre verilir kesinlikle on ödeme gibi bir olayiniz yoktur faiz oranları 1.23 ile değişiyor şirket kurumsal firmalar ayır şahsi durumlarda ayrıdır işlemler yasal olarak gerçekleştirilir çalışan veya sikortaniz olması şarttır bu duruma uyan bay ve bayan arkadaşları aramalarını bekleriz

  • mrb telefonum 0542****24 ben 9 yıldır ayny işyerinde sigortalı çalışıyorum 12500 tl net belgelenebilir maaşım var 40000 tl ye ihtiyacım var telefonunuza bekliyorum

  • Merhaba benim 30 000 tl ye ıhtıyacım var yardımcı olursanız cok memnun olurum iyi çalışmalar

  • MERHABA MUSTAFA BEY. İZMİRDE İKAMET ETMEKTEYİM EMEKLİYİM ACİL ANAKİT İHTİYACIM VAR YARDIMCI OLURSANIZ SEVİNİRİM.
   0507****75

  • mustafa bey benim 30 bin liraya ihtiyacım var 5 aydır çalışıyorum 2 bin lira maaşım var geri dönüş yaparsaniz kiredi çekemiyorum.

  • Ankara da memurum. Acil 10 bin tl ye ihtiyacım var. 4500 gelirim var.iletişim için 0553****68

  • 25 bin lazım mustafa bey telefon numarası 0542****72 İzmir ikametgah sizde cep numarası yazarsanız sevinirim

  • Mustafa bey cok acil 15.000 tl ye ihtiyacim var sigortali calisanim cok acil donus yaparsaniz cok sevinirim

 5. 8bine
  İhtiyacım var acil yardımcı olursanız memnun olurum hastane masraflarında fazla açıldım bankalar kredi vermiyor