Taksitli Borç Para

7 yorum
5.252 gösterim

Ülkemizde ekonomik işlerin yürütüldüğü yerler bankalardır. Para yatırma, çekme, kredi hizmetlerinden yararlanma gibi işlemler bankalarda yapılır. Devletin özel izin verdiği bazı firmalar da kişilere ya da firmalara nakit sağlayabilir. Bunun yanı sıra sermaye sahipleri de senet ya da ipotek karşılığında acil nakit ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar. Taksit sayısı uzadıkça faiz oranı artar kuralı bankalarda geçerli olduğu gibi diğer taksitli borç para veren yerlerde de geçerlidir.

Kuyumcular

Altın rezervleri her zaman dolu olan kuyumcular bu rezerv üzerinden faiz ile taksitli borç para sağlamaktadırlar. Taksitli borca ihtiyacı olan biri kuyumcuya gidip senet karşılığında altın alma işlemi gerçekleştirir. Ancak altınları almaz kuyumcuya geri satar. Kuyumcuda vadeli sattığı altınları daha sonra peşin fiyatına bozar. Arada oluşan fark kuyumcuya gelir olarak kalır. Tüketici ise taksitli borç para karşılığında faiz ödeme durumuna katlanmaktadır.

Cep Telefonu Satan Yerler

Artan elektronik cihaz fiyatları en fazla telefon sektörüne yansımıştır. Fiyatları oldukça yüksek bir çok model telefoncuların raflarında yerlerini almaktadır. Taksitli borç paraya ihtiyacı olan kişiler senet karşılığı telefon satın alma işlemi yapmış gibi gözükür. Kutusu açılmayan telefon nakit karşılığı telefoncuya geri verilir. Nakit satış fiyatı üzerinden ödeme yapan telefoncu, taksitli satış fiyatından arda kalan ücreti gelir olarak kabl eder. Borcu alan kişinin de eline toplu para geçmiş olur. Ancak taksitler aracılığı ile telefoncuya faiz öder.

Faktöringler

Hazine müsteşarlığı bazı firmalara özel izinler vermektedirler. Özel izin almış olan firmalar ipotek ya da senet karşılığında taksitli nakit para sağlamaktadırlar. Diğer para işlemlerinde olduğu gibi bu işlemde de faiz uygulaması mevcuttur. Yüz bin liraya kadar kredi sağlayan faktöringler yüksek kredi karşılığında çek isteme uygulamasını kullanmaktadırlar.

Kredi Kartı İle Taksitli Borç Para

Bir kredi kartına sahipsek taksitli nakit avans işlemi ile kredi kart nakit çekim limitimiz dâhilinde taksitli borç para sağlayabiliriz. Kredi kartlarının limitleri herkeste çok yüksek değildir. Bu yüzden bu uygulama daha düşük nakit ihtiyaçlarında kullanılmaktadır. Kredi kartı nakit avansa kapalı ise bazı iş yerleri belirli komisyon üzerinden karttan çekim yaparak nakit ihtiyacı olanlara nakit sağlamaktadırlar.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (7 oy verildi, ortalama: 4,57 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Taksitli Borç Para (7 Yorum)