Kredi Sicil Affı Başvurusu Neden Alınmaz?

yorumsuz
269 gösterim

Daha önce bankadan aldığı kredileri ya da kredi kartlarının borcunu ödemekte zorluk çeken, ödenmemiş olan borcun süresinin de artması ile birlikte alınan idari takip cezalarında, yaklaşık olarak 5 yıl boyunca kişilerin bankadan yeni bir hizmet almasının önü kapanmış oluyordu.

Kişilerin kesinlikle karşılaşmak istemediği bir durum olmasına rağmen, binlerce kişi kara listede olduğundan dolayı bankalara yeni bir kredi başvurusunda bulunamamaktadır. Bu durumun ortadan kaldırılması adına hükümete yapılan çağrılar ise 2017 yılında etkisini gösterdi. Çıkarılan sicil affı ile birlikte, kişilerin kara listeden çıkmasının önü açılmış oldu.

Fakat, kredi sicil affı başvurusu yapan kişiler, Şubat ve Mart aylarında bankalara başvurdukları zaman, elleri boş dönmüşlerdir. Banka şubelerinde böyle bir başvurunun alınmayacağına dair açıklama yapılırken, kararın resmi oluşuna rağmen birçok banka bu affı uygulamaktan kaçınmış durumdaydı.Kredi sicil affı başvurusu kabul etmeyen bankalar için bakanlıklar tarafından yapılan çağrıların ardından ise, sorunlar yavaş yavaş ortadan kalkmaya başlamıştır.

Resmi Gazete’de sicil affı ile ilgili yayınlanan bildiri, 27 Ocak 2017 tarihinde yayınlanmıştır. Eğer bankalarda hala bu tarz sorunlar yaşanıyorsa, banka şubesine Resmi Gazete’de bulunan bildirinin gösterilmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, sicil affı ile ilgili eleştiri yapan kişilerin kimisi, gereken şartları tamamlamadıkları halde başvuru yaptıklarından dolayı bankadan olumlu bir geri dönüş alamamaktadır. Şuan banka tarafından belirtilen şartları şu maddeler ile sıralayabiliriz.

  • Kredi sicil affından başvurmak isteyen kişiler, ceza aldıkları borcu yıllar öncesinde ya da başvuru tarihinden önce ödemişlerse, başvuruları alınacaktır.
  • Bu sicil affından faydalanmak için yapılan başvurularda, ceza aldığınız borcu henüz ödeyememişseniz, bankaya yapılandırma işlemi yapılması için başvuru yapmanız gerekmektedir.

Kredi sicil affı başvurusu için yapılması gerekenler yalnızca bu iki maddede belirttiklerimizdir. Burada kişilerden istenen, bundan sonraki süreçte daha dikkatli olmaları ve ekonomik açıdan da iyi duruma geldiklerini göstermeleridir. Bu şartları tamamladıktan sonra yapacağınız başvurular, resmi olarak kayda alınmalıdır.

Sicil kaydınız temizlendikten sonra, kredi notunuz yeteri kadar yüksekse, dilediğiniz bankaya maaş bordronuz ile birlikte kredi kartı ya da kredi paketlerinden birisi için başvuru yapabilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın