Türkiye İş Bankası Kredi Sicil Affı Başvurusu

yorumsuz
1.795 gösterim

İş Bankası’ndan kullanmış olduğunuz borcunuz, düzensiz ödeme nedeni ile kara listeye alınmışsa, hala geçerli olan kredi sicil affı için başvuruda bulunarak, banka sicilinizin temizlenmesini sağlayabilirsiniz. Türkiye İş Bankası şubelerinden yapılacak olan kredi sicil affı başvurusu işlemlerinden önce, bu uygulama için getirilen şartları tamamlamanız gerekmektedir.

Bu şartlara baktığımız zaman, ceza aldığınız borcunuzun tamamının ödenmiş olması, eğer ödenemiyorsa da toplam borç baz alınarak yeni bir yapılandırma işlemi gerekmektedir. Bu iki şarttan en az birisini karşılayabiliyorsanız, Türkiye İş Bankası şubelerinden kredi sicil affı için başvuruda bulunabilirsiniz. Başvurunuz banka tarafından kesinlikle değerlendirilecektir. Çünkü, bu uygulama bankaların insiyatifine bırakılmamıştır. Resmi Gazete’de yayınlandığından dolayı, bankaların başvuruları kabul etmesi zorunlu hale gelmiştir.

Kredi sicil affı başvurusu yapmak isteyen kişiler genellikle bankalara gitmeden önce, internet üzerinden araştırmalarda bulunmaktadır. Gündemden düşmeyen sicil affı ile ilgili bilgi toplamaya çalışan kişilerin karşısına birçok olumsuz durum çıkabilmektedir. Bu yorumlar; kişilerin şartları tamamlayamadıklarından dolayı sicil affından faydalanamaması ya da doğrudan bankalardan kaynaklanan nedenlerden oluşmaktadır. Eğer sorunsuz bir şekilde bu sicil affından faydalanılmak isteniyorsa, kişilerin önce banka sicillerini sorgulamaları gerekmektedir. Eğer banka geçmişinizde kara listeye girdiğiniz bir borç karşınıza çıkarsa, bu durumda bankanıza başvurmanız doğru olacaktır.

Türkiye İş Bankası, dijital alanda sunmuş olduğu hizmetler ile ön plana çıktığından dolayı, kredi sicil affı başvurusu yapmak isteyen kişilerin bir kısmı müşteri hizmetleri ya da mobil bankacılık platformlarından başvuru yapmayı denemektedir. Fakat, Türkiye İş Bankası ya da herhangi bir bankadan yapılacak sicil affı başvurusunda, doğrudan şubelere gidilmesi gerekecektir.

Çünkü, sicil affından faydalanacak olan kişiler için belirlenen şartlar vardır. Bu şartların karşılanıp karşılanmadığının sorgulanması, borç yapılandırma ya da borç transferi işlemi yapılacaksa gerekli sözleşmelerin imzalanması ve kişilerin kendilerinin dolduracakları dilekçelerin hazırlanması için, banka şubelerine müracaat edilmesi zorunludur.

Buna ek olarak, 2017 yılının Şubat ayı içerisinde Resmi Gazete’de yayınlanan bu sicil affı için geçerlilik süresi 6 ay olarak belirlenmiştir. Bundan dolayı banka sicilini iyileştirmek için araştırma yapanların ellerini çabuk tutmaları gerekiyor.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın