Kredi Sicil Affını Uygulayan Bankalar

7 yorum
486 gösterim

Bankalardan ödeme taahhüttü verilerek alınan kredi veya kredi kartlarının borcunu zamanında ödeyemeyen kişiler, bankaların kara listesine düşmektedir. Bu kayıt, bankaların kullandıkları ortak sistem üzerinden TC kimlik numarası sorgulama yapılarak, görülebilmektedir. Bundan dolayı, A bankasından almış olduğu hizmetten dolayı kara listeye giren kişiler, yeni bir hizmet almak için B bankasına başvurduklarında, aynı kayıt karşılarına çıkacak ve hiçbir şekilde hizmet alamayacaktırlar.

Şuan bankalar ile kara listede olmasından dolayı sorun yaşayan kişilerin sayısı neredeyse milyonlara ulaşmak üzerededir. Hem kişilerin bankalar ile olan sorunlarına bir son vermek hem de para akışının hızlandırılması amacı ile 27 Ocak tarihinde kredi sicil affı ile ilgili detaylar Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

27 Ocak tarihinde yayınlanan bu bildiri ile birlikte, bankalardaki düzensiz borç ödeme alışkanlıklarından dolayı kara listeye giren kişilere bir şans daha verilmeye başlanmıştır. Kredi sicil affı uygulamasından faydalanacak kişiler ise, sadece iki şartı yerine getirmeleri gerekmektedir. Bu şartlara bakıldığında ilk olarak karşımıza borçsuz olunması gelmektedir.

Eğer ceza aldığınız borcunuz artık kayıtlarda bulunmuyorsa yani tamamını ödemişseniz, bu durumda bankalarda başvurunuz işleme alınacaktır. Sicil affından faydalanmak için ikinci şart ise, bankada hala ceza alınan borcun duruyor olmasında karşımıza çıkmaktadır. Eğer böyle bir durum varsa, bankada yapacağınız anlaşma ile borcunuzu 48 aya kadar uzatabileceğiniz vade sürelerince yapılandırmalısınız.

Kredi sicil affı için gereken bu iki şart tamamlandıktan sonra, bankalara başvuruda bulunabilirsiniz. Şuan resmi olarak uygulanan bu kararda, kullanıcılar tarafından zaman zaman bazı şikayetler ortaya atılmaktadır. Sicil affı başvurularının alınmaması ya da banka şubelerine başvurulduğu zaman bu tarz bir uygulamanın bulunmadığının kişilere aktarılması, en çok karşılaşılan durumlardandır. Şuan yaptığımız araştırma sonucunda, sicil affı için başvurularda sorun yaşanmayan bazı bankaları şu şekilde sıralayabiliriz.

 1. Vakıfbank
 2. Halkbank
 3. Ziraat Bankası
 4. Ziraat Bankası
 5. Denizbank
 6. Yapı ve Kredi Bankası
 7. ING Bank

Sicil affı uygulayan bu bankalar için başvuru yapacak kişilerin, herhangi bir dijital platformdan değil, yalnızca banka şubelerine giderek başvuru yapmaları gerekiyor.

Bir önceki yazımız olan Banka, Kredi ve Kredi Kartı Sicil Affı Düzenlemesi Yürürlüğe Girdi! başlıklı makalemizde kredi sicil affı, sicil affı ve sicil affı 2017 hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (13 oy verildi, ortalama: 4,69 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Sicil Affını Uygulayan Bankalar (7 Yorum)

 1. Söylenen hicbir banka bu konuya yanasmiyor daha kimlik ele alınmadan sicil affı diye birşey yok diyorlar sadece biz görüyoruz galiba bu affi lütfen biz sözümüzü tuttuk güven varlığa olan borcumuzu kapattık sıra sizde

 2. Bilip bilmeden kamu bankaları kredi sicil affını uyguluyor diyorsunuz. Ayıptır günahtır. İki sene önce kapandı bütün borçlarım. Hemen zıraat bankası Burdur şubesine gittim. (14 defa). Hepsinde red cevabı aldım. 24 Ağustos 2017 de gittim gene red cevabı geldi. Kara listedeymişim hala. Cimere Bimere yazdım sicil affı Yok diye cevap geldi. Kimi umut dünyasında gezdiriyorsunuz.

 3. İng vakıf yapı ziraat hiç biri vermiyor borcumda yok 2011 de kredi kartından dolayi kirmizi kalem yemistim 2012 den beri sigortalı tam işte çalışıyorum yıl 20q7 bitiyor hala bi 30000 tl kredi alamıyorum 3000 de maaşım var

 4. Benim garanti Bankası na kredi karti borcum var şubeye gittiğimde bana borcum güven varlığa geçmiş olduğunu söyledi ler ne yapmam gerekiyor onu sordum bana güven varlığın telefon numarasini verdiler aradim 8500 tl ye ayda 250 tl taksitle borcumu ödemeyi onayladim ancak bir hafta geçmeden is yerime haciz geldi 32500 olarak ne den böyle oldu diye aradım cevap bize sira gelmeden bu anlastigimiz rakamı oderseniz biz size bir yazı verip icra dairesine getirip 300tl dosya ücreti ödeyip kaldırılacağını söylediler ancak bu ay onlara sira geldi ve bende 8500 tl toplu odeyemedigim için 32500 tl alacaklar bu durumda ben sicil affindan yararlanıyor muyum