Kredi Sicil Affı Başvuru Sonucu Öğrenme

yorumsuz
637 gösterim

Bankaların kara listesinde bulunan yani bankalardan ceza alan kişiler, 27 Ocak tarihinden itibaren hayatımıza giren kredi sicil affı uygulaması ile, bankalardan alamadıkları kredi ve kredi kartı hizmetlerini tekrar almaya başlayacaktır. Sicil affı kapsamında kişilerin banka kayıtlarındaki olumsuzlukların giderilmesinin önü açılırken, başvuru yapacak kişilerin güvence vermesi adına da belirli şartlar ön görülmüştür. Yalnızca 6 ay boyunca geçerli olacak bu uygulamada, şartlar şu şekildedir.

  • 6 ay içinde borçların tamamının ödenmesi.
  • 6 ay içerisinde toplam borcun yeniden yapılandırılması.
  • Daha önceden ödenmiş bir borçtan dolayı ceza alanlar.

Bu üç maddeyi karşılayan kişilerin kredi sicil affı başvuruları değerlendirilmektedir. Eğer borcunuzdan kaynaklanan cezanız, ödemesi tamamen yapılmış bir borçtan dolayı kayıtlarda bulunuyorsa, kimliğiniz ile birlikte banka şubesine başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Fakat, hala devam eden bir borcunuzdan dolayı ceza almışsanız bu durumda ilk iki maddeyi uygulamanız gerekmektedir.

Borcunuzun miktar az ise ya da mevcut bir birikiminiz ile bu borcu kapatabiliyorsanız, doğrudan borcunuzu kapatarak sicil affı için başvuru yapabilirsiniz. Eğer kapatamayacak kadar çok miktarda banka borcunuz varsa ya da durumunuz borcun ödenmesi için uygun değilse, bu durumda ikinci maddeyi uygulayabilirsiniz. Yapacağınız yapılandırma işlemleri, toplam borç üzerinden yapılacaktır.

Şuan yapılandırma işlemleri ile ilgili birçok düzenleme yapıldığından dolayı, geçtiğimiz dönemlerde olduğu gibi yüksek faiz oranları ya da kısa vade süreleri karşınıza çıkmayacaktır. Toplam borcunuzu 48 aya kadar yapılandırabilir ve en iyi faiz oranlarından da faydalanabilirsiniz.

Kredi sicil affı için başvuru yapıldıktan sonra, başvurunuzun nasıl sonuçlandığını öğrenmek için ise farklı yollara başvurabilirsiniz. Bunun için banka şubelerine doğrudan başvuru yapabilirsiniz. Kimliğiniz üzerinden yapılacak sorgulamada, geçerli olan bir banka cezanızın olup olmadığını ya da kara listede kaydınızın olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Buna ek olarak, banka şubesine gitmenize gerek kalmadan yapacağınız sorgulama işlemi ise Findeks’e ait internet sitesi üzerinden yapılmaktadır. Findeks’in internet sitesinden, 9 Türk Lirası karşılığında Findeks Raporu’nuzu alabilirsiniz. Bu raporda takibe düşmüş olan borçlarınızın olup olmadığını öğrenebileceğiniz gibi, banka notunuzun da kaç olarak belirlendiğini görebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (4 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın