Banka Protestosu Sonrası Sicil Affı Başvurusu

yorumsuz
388 gösterim

Alım ve satım işlemlerinde sıkça kullanılmaya başlayan senetlerde, zaman zaman borcun ödenmemesi gibi durumlar ile sorunlar yaşanabilmektedir. Genellikle hizmet sunan yani alacaklı olan tarafın yaşamış olduğu bu sorunlar, kısa sürede çözülüyor olsa da, nasıl önlem alınması ya da nerelere başvuru yapılması gerektiğinin bilinmesi gerekmektedir.

Borcunu ödeyemeyen kişilerin senetlerinden dolayı karşılaştıkları ilk durum olan banka protestosu, alıcı tarafından senetin bankaya teslim edilmesi ile başlamaktadır. Eğer banka tarafından kişilere gönderilen protesto ve bu belgede yazan ödeme tarihinde söz konusu senet ödenmemişse, bu durumda banka kişinin kara listeye girmesini sağlayacaktır. Bu da ciddi anlamda kısıtlanmaların olacağını bizlere göstermektedir. Fakat, geçmişteki ekonomik ödeme bozukluklarından dolayı kara listeye giren kişilerin banka kayıtlarını düzeltmeleri için sicil affı başvurusu yapmalarının önü açılmıştır.

2017 yılında 6 ay boyunca geçerli olacak bu sicil affı için, banka portestosundan dolayı kara listeye girenler başvuru yapmak istiyorlarsa, doğrudan kimlikleri ile birlikte banka şubelerinden başvuru yapabilirler. Söz konusu sicil affı, kara listede olan kişilerin tamamını kapsadığından dolayı, bankaya olan kredi, kredi kartı ya da bahsettiğimiz gibi senetten dolayı sorun yaşayanlarda herhangi bir kısıtlama yaratmamaktadır.

Fakat, tüm bireylerin bu sicil affından faydalanabilmek adına, bankadan kaynaklı borçlarını ödemiş olmaları ya da protesto edilen senetin ödenmiş olması gerekmektedir. Banka şubelerinde bireysel müşteri temsilcileri ile yapacağınız görüşmenin sicil affı başvurusu yapabileceksiniz.

Kredi sicil affı başvurusu için temel şart borçların ödenmesi olsa da, hem sicil affından faydalanmak isteyen hem de bu konuyu araştıran kişiler genellikle olumsuz durumlar ile karşılaşmaktadır. Böyle bir durumun olmadığından söz edenler kadar, bankaya yaptıkları başvuruların kabul edilmediğini dillendiren kişiler de bulunmaktadır. Eğer sizin de karşınıza bu tarz bilgiler çıkıyorsa, kesinlikle karamsarlığa kapılmayın.

Çünkü, kişilerin kara listeden çıkması ve bankacılık faaliyetlerine tekrar başlayabilmelerini sağlayan bu sicil affı, 27 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanmıştır. Eğer banka şubelerinde sorun yaşanırsa, Resmi Gazete’de bulunan bildirinin şubedeki görevliye gösterilmesi yeterli olacaktır. Ardından başvurunuz kesinlikle işleme alınacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın