Kredi Sicil Affından Faydalanan Kredi Çekebilecek Mi?

2 yorum
330 gösterim

Yeni yıl ile birlikte gündemden düşmeyen bir konu haline gelmiş olan kredi sicil affı, ilk etapta birçok kişinin bankalar ile yaşadığı problemlerin ortadan kaldırılacağından söz edilse de, aftan faydalanan kişilerin doğrudan finansal hayatında hizmetleri kullanamadığı görülmektedir. Bunun nedenlerinin anlaşılması için, ilk olarak aftan faydalanan kişilerin sicillerinin nasıl temizlendiğine bakılması gerekmektedir.

Bu af ile birlikte, kişilerin banka geçmişindeki cezalar yalnızca bankaların kayıtlarından kaldırılmaktadır. Yani; bankalar kredi başvurusu yaptığınız zaman, TC kimlik numaranız ile yapılan sorgulama işleminde, ilk etapta bu ceza görülmeyecektir. Ama, bankaların birleşerek oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında, aldığınız cezalar tüm detayları ile belirtilecektir. Bu da kredi sicil affı sonrası kredi almak isteyen kişilere bazı problemler ortaya çıkarmaktadır.

Kredi sicil affı sonrası kredi almak için bankaya başvurduğunuz zaman, alacağınız cevap iki farklı şekilde değerlendirilecektir. Bunlardan ilki, banka geçmişinizde bulunan cezanın kaynağıdır. Eğer almış olduğunuz yüksek limitli bir krediden dolayı bu tarz bir ceza almışsanız, banka size aynı hatanın yaşanmaması için yüksek limitli bir kredi paketi sunmayacaktır. Bunun yerine daha düşük limitlerde sunulan yani ihtiyaç kredisi paketleri üzerinden hizmet almanıza olanak tanıyacaktır.

İkinci yöntem ise kredi notudur. Eğer bankadan alınan bir ceza sicilinize işlemişse, bu durumda kredi notunuzda bir hayli düşük seviyelerde olacaktır. Bundan dolayı kredi sicil affından faydalanan ve bundan sonra hemen kredi başvurusunda bulunan kişiler, yapacağı başvurulara ne yazık ki onay alamayacaktır. Bunun yerine, sicilde bulunan ceza temizlendikten sonra kişilerin kredi notlarının hangi düzeyde olduğunu bilmesi, yapacağı kredi başvurusunda hangi şartları taşıması gerektiği ve gelir durumunun ne kadarlık bir kredi alabilmek için yeterli olduğuna bakması gerekmektedir.

Görüleceği üzere, kredi sicil affı sonrası kredi almak hemen mümkün olmayacaktır. Bankaların tekrardan güvenini kazanmak ve uzun dönemde tekrar eskisi gibi sınırsız finansal hizmet almak istiyorsanız, sicil affından sonra belirli bir süre düşük limitlerde kredi veya kredi kartı kullanmalısınız. Faydalanacağınız bu hizmette en ufak bir problem yaşamamanız, bankanın size tekrar güvenmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 1 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (2 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Sicil Affından Faydalanan Kredi Çekebilecek Mi? (2 Yorum)

  1. Ben borcumu 3 yıl önce ödedim. Bankayla aramı düzeltmek için kredi kartı almak istiyorum notumu yükseltmek için ama banka kredi kartı vermiyor.

    • Merhaba Muharrem;

      Kredi ve kredi kartı alabilmen için senin ilk etapta kara listeden çıkman gerekiyor, kara listeden çıkmak içinde en az 5 yıl geçirmen gerekmekte. Bu 5 yıl geçtikten sonra kredi kartı alabilirsin ne yazık ki.