Kredi Sicil Affı Ne Zamana Kadar Geçerli?

1 yorum
972 gösterim

Kara listede kaydı bulunan esnaflar, iş adamları ve vatandaşlarımız için 27 Ocak tarihinde yürürlüğe giren kredi sicil affı, yaklaşık olarak 12 milyon vatandaşımızı yakından ilgilendirmektedir. Ne başvuracak kişilerde ne de borcun kaynağına bakılmaksızın, kara listeye girmiş olan tüm kişilerin bu aftan faydalanması mümkündür. Kredi sicil affı geçerlilik süresi ise 6 ay olarak belirtilmiştir.

Bundan dolayı, 27 Ocak tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan bu bildiriden itibaren, toplamda altı ay boyunca kişilerin başvuruları değerlendirilecektir. Herhangi bir kredili ürün ya da yasal başvuru işlemi olmayacağından dolayı, kişilerin yalnızca kimliklerini yanlarında bulundurarak bankalardan sicil affı başvurusu yapabilirler.

Kredi sicil affı geçerlilik süresi için sona yaklaşılırken, bazı bireyler herhangi bir banka cezası alıp almadıklarını, bankaların kara listesinde olup olmadıklarını ya da bu konu hakkında bilgilenmek amacı ile araştırmalar yaptığı bilinmektedir. Eğer banka siciliniz hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak istiyorsanız, tek yapmanız gereken banka sicilinizi Findeks kayıtları üzerinden sorgulamaktır.

Findeks, tamamen bankaların katılımı ile oluşturulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarını kullanmakta olan bir kurumdur. Bu kurumdaki kayıtlar, sizlerin bankalardan kullandığınız tüm hizmetleri kapsamaktadır. Sadece kredi notu sorgulaması yapan kişiler için oluşturulduğu sanılsa da, Findeks üzerinden yapılan sorgulamalar, banka sicilinizi de sizlere sunacaktır. Bundan dolayı kredi sicil affı geçerlilik süresi dolmadan, banka sicilinizi sorgulamanızda fayda vardır.

Kredi sicil affı uygulanmaya başaldıktan sonra, sicilinin temizlenmesini sağlayan kişilerin merak ettiği konulardan birisi de, sicil affı sonrasında hemen yeni bir hizmet alınıp alınamayacağı gelmektedir. Öncelikle, bankalardan alınacak krediler ya da kredi kartı ürünleri için banka sicilinizin temiz olması kadar, kredi notunuz ve gelir durumunuzun da önemi vardır.

Bundan dolayı, bankadan yeni bir ürün almadan önce, Findeks kayıtlarını sorgulamalısınız. Bu sorgulama işlemi ile birlikte hem sicilinizdeki cezanın kaldırılıp kaldırılmadığını görebilir hem de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Eğer takipte olan dosya sayısı sıfır olarak karşınıza çıkmışsa, kredi notunuzun da 1500 seviyesinde olduğu görülüyorsa, yeni bir hizmet almanız için herhangi bir engel bulunmamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 4 Temmuz 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Sicil Affı Ne Zamana Kadar Geçerli? (1 Yorum)

  1. Merhabalar şimdi takipte olan dosyalarim var bunlarin hepsini ödediğim taktirde yeniden bankalarla çalışa bilme gibi bir şansınız olduğunu söylediler bu ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmiyorum şimdi ben bu borçları 6 ay içerisinde ödediğim takdir de yeniden bankalarla çalışmam mümkün mü yardımcı olurmusunuz teşekkürler.