Banka Şubesine Gitmeden Kredi Sicil Affı Başvurusu Yapılır Mı?

yorumsuz
550 gösterim

Sicil affı başvurusu yapmak isteyen kişilerin başvurmuş olduğu ilk yöntem, internet üzerinden yapılan başvurulardır. Fakat, sicil affı ile ilgili bu yolu tercih eden kişiler, ne bankaların internet siteleri ne de mobil uygulamaları üzerinden herhangi bir başvuru kanalı bulamayacaktır. Çünkü, sicil affından faydalanmak isteyen kişilerin yalnızca banka şubelerine gitmeleri gerekmektedir.

Birçok kişi internet üzerinden yapacağı araştırmalarda ilk olarak bankaların sitesine girmekte ve kredi sicil affı konusunda herhangi bir bilgi bulunmamasından dolayı, çıkan haberlerin tamamen gerçek dışı olduğunu düşünmektedir. Eğer bu tarz bir düşünceye sahip olmuşsanız ya da yakın çevrenizde bu tarz düşüncesi olanlar varsa, doğrudan Resmi Gazete’yi incelemelisiniz.

Sicil affı konusunda alınan tüm kararlar, torba yasa sonrasında gerçekleşmiş ve resmileştirilmiştir. Kişilerin bilgilendirilmesi ve sicil affı başvurusu yapmak isteyen kişilerin yaşayacağı sorunların en aza indirilmesi amacıyla 27 Ocak 2017 tarihinde, Resmi Gazete’de bu af ile ilgili bir bildiri yayınlanmıştır. İnternet üzerinden her birey bu bildiriye kolay bir şekilde ulaşabilecek ve aklındaki çelişkilere de son verebilecektir.

Banka şubesinden yapılacak olan başvurularda, kişilerin gişe görevlisi ile değil, genellikle bankaların üst katında ya da giriş bölümünde ayrı bir noktada hizmet veren bireysel müşteri temsilcilerine başvurmaları gerekmektedir. Burada bulunan görevli ile yapacağınız görüşmede ilk olarak siciliniz sorgulanacak ve başvuru yaptığınız bankadan herhangi bir takip alıp almadığınıza bakılacaktır.

İlk aşama bu şekilde ilerlerken, alınan ceza daha önce ödenmiş ise, bu durumda başvurunuz dilekçe doldurmanız ile birlikte genel merkeze iletilecektir. Fakat, alınan ceza yeni olduğundan ya da henüz ödenemediğinden dolayı kayıtlarda borcunuz çıkıyorsa, bu durumda borcunuzu yapılandırmanız gerekmektedir. Borç yapılandırma işlemleri için bankada geçerli olan güncel faiz oranları ile birlikte borcunuz 48 aylık vade seçeneği ile yeniden hesaplanacaktır.

Burada vade süresini 48 ayı geçmeyecek şekilde kendiniz de belirleyebilirsiniz. Eğer borcu ödeyecek ekonomik gücünüz varsa, ceza aldığınız borcu aynı gün içerisinde ödeyip, sicil affı başvurusu yapabilirsiniz. Yalnızca bu şartlar altında kara listeden çıkmanız sağlanacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (1 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın