Kredi Sicil Affından Yaşanan Sorunlar

5 yorum
705 gösterim

Kredi sicil affı için başvuru yapan bireylerin bazıları, başvurularının işleme alınmadığı hatta böyle bir durumun söz konusu olmadığı şeklinde dönüş aldıkları ile ilgili bazı paylaşımlarda bulunmaktadırlar.

Bu tarz yorumların günden güne artması ile birlikte, sicil affından faydalanmak isteyen kişilerin ümitleri yavaş yavaş yok olmaya başlamıştır. Şuan kişilerin sicil affı konusunda yaşamış olduğu ve çok sık görülmeye başlanan sorunları, şu şekilde sıralayabiliriz.

  1. Kredi sicil affı konusunda bankalara başvuran kişilerin yaşadığı ilk sorun, bankalar tarafından böyle bir affın olmadığının söylenmesidir. Öncelikle belirtilmelidir ki, sicil affı ile ilgili alınan kararlar, herhangi bir banka tarafından değil, doğrudan hükümet tarafından alınmıştır. Buna ek olarak, sicil affı ile ilgili işlemlerin tamamen resmi çerçevede yapılabilmesi için, Resmi Gazete’de de yayın yapılmıştır. Eğer bankalara başvurduğunuzda sizlere de bu şekilde açıklama yapılırsa, Resmi Gazete’de 27 Ocak 2017 tarihinde yayınlanan bildiriyi gösterebilirsiniz.

  2. Bankalarda yaşanan sorunlardan birisi de, farklı bankadan alınan bir ceza bulunduğu durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Kişiler bu aftan faydalanabilmek adına, ceza alınan bankaya başvuru yapmalıdırlar. Eğer ceza alınan bankaların sayısı birden fazlaysa, kişilerin yaptıkları başvurularda diğer bankaya gitmeleri konusunda ısrarcı davranıldığı görülmektedir. Burada bilinmesi gereken durum, ceza alınan bankaya doğrudan başvuru yapılmasıdır. Eğer farklı bankadaki cezalar varsa, borcun ödenmediği durumlarda borç transferi yaptırarak, borcunuzun tek bir çatıda olmasını sağlayabilirsiniz.

  3. Yaşanan sorunlardan en büyüğü ise, tüm girişimlere rağmen sicil kaydının temizlenmemesi durumudur. Eğer başvuru yapılmış ve gereken şartlar da tamamlanmışsa, en kısa sürede cezalarınız kayıtlardan silinecektir. Fakat, başvurunun yapılmasının ardından belirli bir süre beklenmesi gerekmektedir. Bunun nedeni, Findeks üzerinden yapılacak sorgulamalarda, Kredi Kayıt Bürosu’ndaki kayıtlarınızın güncellenme süresidir. Birkaç gün içerisinde güncellenmeyecek olan sicil kaydınız için 15 gün kadar beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından sorgulama yapabilirsiniz.

Kredi sicil affı ile ilgili Resmi Gazete’de belirtilen altı ayın sonlarına doğru gelirken, yaşanan bu problemlerin çözüme kavuşturulması adına da birçok girişim bulunmaktadır. Bundan dolayı, kişilerin başvurularını kesinlikle ertelememeleri gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , , ,
Eklenme Tarihi: 10 Haziran 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (3 oy verildi, ortalama: 5,00 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Kredi Sicil Affından Yaşanan Sorunlar (5 Yorum)

  1. Ben mevcut olan tüm banka borçlarını sıfırladım, kara listeden çıkarıldım diye söylediler. Sicil affı da çıktı fakat ben hiç bir bankadan kredi alamıyorum, sürekli reddediliyorum.

    • Yavuz normalde “evet” senin bankalarla olan bozuk sicilin düzelmesi gerekiyor fakat bankalar sicil affı yasasına uymuyor. Bununla ilgili çalışmalar devam ediyor, bakanlar bu konuda bankaları uyarılar yapıyor. Yakın zamanda inşallah sorunlar çözülecek.