Sicil Affı: Kredi Kartı ve Banka Kredisi Almak İsteyenler.

17 yorum
5.417 gösterim

Son zamanlarda sicil affının çıkması fazlaca konuşuldu, fakat kara listede olup da halen kredi çekemeyenlere başbakan yardımcısı Mehmet Şimşek’ten açıklama geldi. Şimşek, sicil affı tek başına banka kredisi almak için yeterli değildir, bankalar kayıtlarını silmezler, dedi.

Sicil affı ve banka kredisi ekonomi dünyasında tartışılmaya devam ediyor. Sicil affın gelmesiyle, vatandaşlar banka kredisi almak isterken, bankalar bu konuda imtiyazlı davranyorlar. Konuyla ilgili açıklama yapan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek “Bankalar kayıtlarını silmezler” açıklamasında bulundu.

BANKA SİCİL AFFI YÜRÜRLÜĞE GİRDİ! TIKLA!!

 

Torba tasarının  Meclis Genel Kurulu’ndaki görüşmeleri sırasında konuşan CHP  Niğde  Milletvekili  Ömer Fethi Gürer, Başbakan Yardımcısı  Mehmet Şimşek’e sicil affının bankalarda uygulanmadığı şikayetinde bulundu. Gürer, bankacıların krediye başvuranları, “Müdürlükten henüz talimat gelmedi” diyerek geri çevirdiğini söyledi.

Sicili temiz olsa da banka kredi vermeyebilir.

CHP  Edirne  Milletvekili  Okan Gaytancıoğlu da, vatandaşın sicil affı sayesinde üzerindeki kırmızı kalemin silindiği düşüncesiyle bankalara başvurduğunu, ancak ‘siciliniz bozuk’ denilerek kredi verilmediğini söyledi. Gaytancıoğlu, bazı vatandaşlara, ‘Kardeşinin, eşinin sicili bozuk, sana kredi veremeyiz’ denilerek kredi verilmediği şikayetini de Şimşek’e iletti. Eleştirileri yanıtlayan Şimşek, sicil affının tek başına kredi almak için yeterli olmadığını söyledi.

KREDİ NOTUNU ÖĞRENMEK İÇİN TIKLA!

Aftan çok bankalarda risk değerlendirmesi esas alınır

Meclis’ten çıkan sicil affı düzenlemesinin bütün bankalar için bağlayıcı olduğuna işaret eden Şimşek, “Ancak bankaların kime ne ölçüde kredi verip vermeyeceği hususu apayrı bir konudur. Yani, sicil affının varlığı veya sicilin temizlenmiş olması tek başına kredi verilebilir olup olmadığını sağlamayabilir” dedi. Şimşek, bankaların bir kredi başvurusu durumunda önce risk değerlendirmesi yaptıklarını, daha sonra teminata baktıklarını ona göre de kredi verip vermeyeceklerine karar verdiklerini söyledi.

Şartları yerine getirip vatandaşa banka kredi vermiyorsa…

SİCİL AFFINDA YAŞADIĞINIZ SORUNLAR HAKKINDA SORU SORMAK İÇİN TIKLA!

Gümrük ve Ticaret Bakanı  Bülent Tüfenkci, kredi yapılandırması için gereken şartları taşıdığı halde vatandaşın kredi başvurusunu geri çeviren bankaların kendilerine bildirilmesini istedi.

Tüfenkci, beyaz sayfa açmak için sicil affını getirdiklerini belirterek, “Geçmişteki çek borcunu ödediyse şartlar gerçekleşmiş oluyor. Sicil affı zaten bunun için var. Kredi borcu var diye ya da geciktirip ödedi diye kredi vermeyen bankalar varsa gereğini yaparız. Bu konuda çok katıyız. Kredibilitesi zayıftır ona bir şey demiyorum. Ama sicil affı noktasında onu hayata geçirmek zorundasınız. Yapılandırma istiyorsa ve yapılandırmanın şartlarını taşıyorsa bu konuda yardımcı olmanız gerekiyor. Sicil affını uygulamama konusunda direnen bankalar varsa, vatandaş bize söylesin” dedi.

ÜCRETLİ VE ÜCRETSİZ KREDİ NOTU/PUANI ÖĞRENMENİN YOLLARI!

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Temmuz 2017
Çok KötüKötüİyiÇok İyiHarika! (17 oy verildi, ortalama: 4,94 / 5)
Loading...

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Sicil Affı: Kredi Kartı ve Banka Kredisi Almak İsteyenler. (17 Yorum)

  1. Ta 2014 teki kara liste illeti yıl.2019 mayıs olmuş hala devam ediyormuş hani t yıldı ceza neden bitmiyor bu lanet bankanın oyunları kendinize gelin artık ya birşeyler yapın acil su durumu duzelttim insanları mağdur etmek hoşunuza gidiyor herhalde

  2. aslında benim de yazacak çok şeyim var ama ne faydası var sesimizi kimse duymuyor 2016 da kredim yasal takibe düştü hemen yapılandırdım çatır çatır 15 ay ödedim bitridim 8 ay geçti abnkalara bir kuruş borcum yok aksine 14.000 tl vadeli hesabım aylık net 4400 gelirim var genede garanti bankası ve digerleri geçmişi habane edip duruyor neymiş geç ödemişin şuan güncel kredi notum 1381 oda para etmiyor bu yasagı takan yok sicil affı hikaye bankalar bildiignden şaşmıyor kan emmeye devam ediyor nerde milette nerde devlet

  3. merhabalar 2015 kirmizi yedim 3 ay sonrada sehit katdesi olarak aile ve Sosyal Politikalar Bakanliği Memur olrak atandim 27.1.2017 resmi gaztede yayinlanan yasa geregi hemen borcumuzu odedik ve akebindec1072 skor olustu vakifbank ve findex raporum males sehitkardesi olmamiza ragmen maasimi aldigim vakifbank ve bircok bankanin buyuk millet meclisinden istedigi yasayi bakanlarimiz cikarmis olsalarda uymuyorlar bimer bas vurusu yaparak ticaret ve gumrük bakanligi BDDK sevk islemi yapilmis bimer sunucunu bekliyorum nakit yerine bankomat kartimi kullanarak skor iylestirmeye calisiyorum siz yorumunuzda benim icin onemli napmaliyim 5 bin tlyi vermiyorlar memur adama tsklr

  4. Lutfen artik bu sicil affl aciklansln .bankalar bilerek yapiyo bunu cunku hukkumettin verdigi yasagl uygulamlyorlar..bu durumu cumhur baskanlmlza ve basbakanlmlza ilettim .ama su son zamanlarda uygulanacak gibi .artik bu yetkili kisiler bu duruma el attslnlar……??????